Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
Q Group Banner

Noua lege a energiei electrice este pe masă: Ministerul Energiei lansează reforma pieței energetice

Ministerul Energiei a publicat recent proiectul definitivat al Legii cu privire la energia electrică. Documentul este în etapa de examinare pentru aprobare de către Guvern, iar termenul-limită pentru comentarii publice este 24 aprilie 2025.

Inițiativa va asigura transpunerea Clean Energy Package (CEP) – pachetul legislativ UE „Energie curată pentru toți europenii”. Legea actualizează și consolidează cadrul legal privind organizarea și funcționarea pieței energiei electrice, în conformitate cu angajamentele internaționale asumate de țară în cadrul Tratatului Comunității Energetice și în contextul parcursului european.

Necesitatea elaborării noii legi derivă din evoluțiile rapide ale sectorului energetic european, dar și din provocările interne cu care se confruntă Republica Moldova. Vulnerabilitatea aprovizionării cu energie, dependența de surse externe, integrarea energiei regenerabile și digitalizarea infrastructurii impun un nou cadru legislativ, capabil să răspundă acestor provocări. Totodată, legea contribuie direct la realizarea obiectivelor climatice și energetice pentru 2030, inclusiv atingerea unei ponderi de 30% a surselor regenerabile în mixul energetic național.

Proiectul de lege introduce un cadru legal coerent pentru activități emergente și tehnologii moderne în domeniul energiei:

Stocarea energiei – pentru a facilita integrarea surselor regenerabile și stabilizarea rețelei. Tradingul cu energie electrică – pentru sporirea concurenței în piața angro. Agregarea – permite participarea pe piață a grupurilor de consumatori sau producători mici prin intermediul agregatorilor. Electromobilitate – reglementarea livrării energiei pentru vehicule electrice și interconectarea cu rețelele. Digitalizarea și securitatea cibernetică – impun obligații pentru operatorii de transport și distribuție privind modernizarea infrastructurii și protecția datelor.

Integrarea europeană: Transpunerea directivelor și regulamentelor europene din CEP și Pachetul Energetic III. Flexibilitate și inovație: Sprijinirea noilor modele de afaceri în energie, digitalizarea rețelelor și integrarea soluțiilor de stocare și măsurare inteligentă. Implicarea activă a consumatorilor: Introducerea conceptului de consumator activ și a comunităților de energie ale cetățenilor, care pot produce, consuma, stoca și vinde energie. Transparență și concurență: Organizarea pieței energiei conform standardelor UE – piețe pentru ziua următoare, piețe intrazilnice, piețe bilaterale și de echilibrare. Securitate și cooperare regională: Consolidarea rolului operatorilor de transport și distribuție, participarea în centre regionale de coordonare (RCC) și implementarea mecanismelor de compensare transfrontalieră.

Legea este structurată în 13 capitole și include dispoziții privind: competențele administrative, organizarea și licențierea activităților în sector, transportul și distribuția energiei electrice, piața de energie, protecția consumatorilor, reglementarea tarifelor și rezolvarea litigiilor. O anexă separată este dedicată principiilor revizuirii zonelor de ofertare, esențiale pentru piața concurențială.

Ministerul Energiei încurajează implicarea cetățenilor, operatorilor și actorilor din domeniu în procesul de consultare publică. Observațiile pot fi trimise până la 24 aprilie 2025 prin intermediul platformei Particip.gov.md. Persoana de contact este Ion Andronic, Consultant principal în cadrul Direcției energie electrică, disponibil la adresa ion.andronic@energie.gov.md.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

ACTUALIZARE | CET-Nord explică de ce a cerut majorarea tarifului reglementat la energia termică pentru 2026

Astăzi, 9 februarie 2026, atât S.A. „CET-Nord”, cât și S.A. „Termoelectrica” au depus la...

Termoelectrica vrea să ajusteze tarifele la căldură și prețul la energia electrică

Termoelectrica a depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) un demers de...

UPDATE | Intemperii și avarii în rețele: mii de gospodării au rămas fără curent

Intemperiile din 4–8 februarie au produs deranjamente în rețelele de distribuție, cu deconectări neprogramate...

Moldova ajunge la 85% pe planul de energie pentru UE și își resetează foaia de parcurs 2026–2029

Ca țară, Moldova raportează un nivel de realizare de aproximativ 85% pentru acțiunile din...

SIMILARE

ACTUALIZARE | CET-Nord explică de ce a cerut majorarea tarifului reglementat la energia termică pentru 2026

Astăzi, 9 februarie 2026, atât S.A. „CET-Nord”, cât și S.A. „Termoelectrica” au depus la...

Termoelectrica vrea să ajusteze tarifele la căldură și prețul la energia electrică

Termoelectrica a depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) un demers de...

UPDATE | Intemperii și avarii în rețele: mii de gospodării au rămas fără curent

Intemperiile din 4–8 februarie au produs deranjamente în rețelele de distribuție, cu deconectări neprogramate...

Moldova ajunge la 85% pe planul de energie pentru UE și își resetează foaia de parcurs 2026–2029

Ca țară, Moldova raportează un nivel de realizare de aproximativ 85% pentru acțiunile din...

Mii de familii au rămas fără curent în toată țara

Pe 5 februarie 2026, în mai multe zone ale Republicii Moldova au apărut perturbări...

Energocom a cumpărat aproape jumătate de TWh în ianuarie, cu 70 milioane de euro

Avem deja datele publicate de Energocom pentru ianuarie 2026, așa că punem cap la...

Nodul energetic Purcari și boom-ul stocării în 2026: interviu cu Romeo Lopotenco, Q Group

În 2026, stocarea energiei iese din zona de „proiect de nișă” și intră în...

VPP în regim de testare: Moldova verifică prețuri orare dinamice și agregarea prosumatorilor în Sandbox

Ministerul Energiei a anunțat lansarea unui proiect-pilot care va rula într-un spațiu de testare...

Pană masivă de curent în Moldova: ce se știe până acum despre cauze și realimentare

La ora 10:42, Sistemul Electroenergetic Național al Republica Moldova a intrat într-un regim de...