Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

Alte 30.000 de familii vulnerabile vor beneficia de vouchere pentru becuri LED

O nouă sesiune pentru becuri LED în cadrul programului „Rabla pentru electrocasnice” începe astăzi, 26 martie 2024, cu scopul de a oferi vouchere gratuite pentru 30.000 de familii vulnerabile.

Voucherele în valoare de 500 de lei pentru achiziționarea becurilor economice vor fi distribuite consumatorilor înregistrați în sistemul informațional compensatii.gov.md și a căror vulnerabilitate energetică a fost una foarte ridicată.

RENERGY

Aceasta reprezintă a patra sesiune de acordare a voucherelor pentru becuri LED. Programul „Rabla pentru electrocasnice” este gestionat de PNUD Moldova în colaborare cu Centrul Național pentru Energie Durabilă (CNED), cu sprijin financiar din partea Uniunii Europene.

Prioritatea în selecția beneficiarilor este acordată familiilor cu cel puțin un copil, numărul copiilor fiind un factor determinant. De asemenea, consumul de energie electrică este luat în considerare în procesul de selecție.

În sesiunile anterioare ale programului, au fost distribuite deja 32 846 vouchere destinate achiziționării de becuri LED și pentru achiziționarea de echipamente mari. Astfel, în total, familiile vulnerabile au achiziționat cu ajutorul voucherelor 5044 de electrocasnice mari și aproape 222 416 becuri de tip LED.

Totodată, de la începutul anului, la Centrul de suport din cadrul Centrului Național pentru Energie Durabilă  au fost recepționate în jur de 4.000 de apeluri.

Beneficiarii sunt informați prin intermediul mesajelor SMS despre disponibilitatea voucherelor în conturile lor personale pe platforma compensatii.gov.md. Persoanele care nu dispun de telefoane mobile sau acces la internet sunt asistate de către reprezentanții Centrelor Unificate de Prestare a Serviciilor Publice (CUPS).

Conform estimărilor, o familie poate economisi aproximativ 1618 lei pe an la factura de energie electrică doar prin înlocuirea becurilor incandescente cu cele economice de tip LED. Economia anuală în urma înlocuirii unui singur bec incandescent de 60W cu un bec LED de 7W este de 323 lei.

Cu un buget total estimat la 5,8 milioane de dolari, programul „Rabla pentru electrocasnice acordă sprijin financiar, sub formă de vouchere, de până la 80% din costul unui frigider, aragaz electric sau mașină de spălat rufe. Beneficiarii vor contribui cu 20% din valoarea echipamentului. În plus, pentru a beneficia de voucher, beneficiarul trebuie să predea un produs electrocasnic uzat de același tip. Voucherele pentru becurile LED vor fi oferite gratuit, fără contribuție personală.

Informații detaliate despre program pot fi găsite pe site-ul ecovoucher.md. În cazul în care este necesar sprijin pentru utilizarea voucherului, Centrul de suport din cadrul Centrului Național pentru Energie Durabilă poate fi contactat la numărul de telefon 0 8005 5005.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Energocom preia furnizarea gazelor din 1 septembrie. Tranziția este automată, iar prețul rămâne neschimbat la început

Energocom și Moldovagaz au ajuns la un acord privind semnarea unui contract pe șapte...

Prețurile reglementate FOLO pentru Energocom: varianta finală ANRE, în așteptarea votului

Avem varianta finală a Hotărârii ANRE nr. 517, redactată cu anexă și temei juridic,...

ANRE a publicat proiectul tarifelor fixe și al prețurilor-plafon pentru regenerabile

ANRE a publicat proiectul prin care actualizează tarifele fixe și prețurile-plafon aplicabile producătorilor din...

Ministerul Finanțelor va cere mâine de la Guvern scutiri de taxe pentru proiectul INSPIREE, dedicat renovării energetice a clădirilor publice

Ministerul Finanțelor propune un set de măsuri prin care, în cadrul proiectului „Inițiativa pentru...

SIMILARE

Se pregătesc regulile pentru Sistemul național de eficiență energetică

Ministerul Energiei vrea să stabilească, printr-o hotărâre de Guvern aflată în pregătire, regulile de...

UE și BERD caută experți pentru CNED și Moldelectrica

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), în colaborare cu Uniunea Europeană, a lansat...

CNED va putea garanta credite pentru proiecte de eficiență energetică în condominii

Când instituțiile publice dau rezultate, trebuie să li se ofere mai multă autonomie, mai...

11.000 de consumatori fără energie din cauza unor săpături ilegale. Premier Energy cere măsuri urgente

Mii de consumatori din Republica Moldova au fost afectați în ultimele luni de întreruperi...

Ministrul Energiei anunță noua componență a Consiliului Moldelectrica, în cadrul Energy Transition Agenda 2025

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a anunțat oficial, în cadrul conferinței Energy Transition Agenda 2025,...

Moldova are prima asociație a femeilor din energetică – Women in Energy Moldova

Pe 23 aprilie 2025 a fost lansată oficial Asociația Obștească „Women in Energy Moldova”...

Mâine se deschide GREEN ENERGY EXPO, ROMENVIROTEC și URBAN SMART EXPO

În perioada 9 – 11 aprilie 2025, la ROMEXPO – Pavilionul B2 și Platformele...

Premier Energy Distribution recomandă măsuri pentru prevenirea incendiilor și protejarea rețelelor electrice

Pericolele generate de utilizarea necorespunzătoare a sobelor și a sistemelor de încălzire continuă să...