Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

ANRE desemnează OPEM operator al cuplării piețelor PZU și PPZ

Operatorul Pieței de Energie Electrică din Moldova (OPEM) a fost desemnat de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) drept entitate responsabilă pentru realizarea cuplării internaționale a piețelor pentru ziua următoare (PZU) și a piețelor intrazilnice (PPZ). Decizia adoptată de ANRE urmărește facilitarea integrării Republicii Moldova în piața regională de energie și alinierea la standardele Uniunii Europene.

Cuplarea piețelor PZU și PPZ presupune sincronizarea ordonată a tranzacțiilor de energie electrică între țări vecine, prin mecanisme automate de alocare a capacităților de transport și de formare a prețului energiei în mod transparent și concurențial. Prin acest proces, Moldova va putea participa la fluxuri comerciale transfrontaliere de energie, beneficiind de prețuri mai competitive, diversificarea surselor de aprovizionare și o piață mai eficientă.

În arhitectura pieței europene, cuplarea se realizează prin intermediul operatorilor desemnați ai pieței de energie (NEMO – Nominated Electricity Market Operator), care colaborează cu operatorii de transport și sistem (TSO) pentru implementarea platformelor comune. Odată cu această desemnare, OPEM capătă statutul formal de entitate responsabilă pentru conectarea pieței din Moldova la mecanismele PZU/PPZ utilizate în Uniunea Europeană.

Implementarea tehnică a procesului va fi realizată în cooperare cu Moldelectrica – operatorul sistemului de transport – și presupune interoperabilitate cu platformele și regulamentele europene de piață (în special cele prevăzute de pachetele legislative CACM și EB).

Context regional: integrarea în piața comună europeană

Deschiderea pieței din Moldova către mecanismele regionale de schimb de energie este un obiectiv strategic susținut de Secretariatul Comunității Energetice. Odată cu sincronizarea rețelelor moldovenești la sistemul ENTSO-E în 2022, integrarea piețelor devine pasul logic următor în direcția consolidării securității energetice și stabilității pieței.

Cuplarea pieței din Moldova, în primul rând cu cea din România, va permite un acces mai ușor la energie produsă la prețuri competitive și va stimula participarea actorilor locali în tranzacții regionale, contribuind la formarea unui preț de referință real și echitabil pentru consumatori.

OPEM va elabora împreună cu Moldelectrica și autoritățile de reglementare o foaie de parcurs care va include:

Selectarea și integrarea unei platforme compatibile cu piața europeană; Stabilirea procedurilor de ofertare, clearing și alocare a capacității; Derularea testelor operaționale în colaborare cu operatorii din România și alte țări; Aderarea oficială la inițiativele europene de cuplare, precum Multi-Regional Coupling (MRC).

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Energocom preia furnizarea gazelor din 1 septembrie. Tranziția este automată, iar prețul rămâne neschimbat la început

Energocom și Moldovagaz au ajuns la un acord privind semnarea unui contract pe șapte...

Prețurile reglementate FOLO pentru Energocom: varianta finală ANRE, în așteptarea votului

Avem varianta finală a Hotărârii ANRE nr. 517, redactată cu anexă și temei juridic,...

ANRE a publicat proiectul tarifelor fixe și al prețurilor-plafon pentru regenerabile

ANRE a publicat proiectul prin care actualizează tarifele fixe și prețurile-plafon aplicabile producătorilor din...

Ministerul Finanțelor va cere mâine de la Guvern scutiri de taxe pentru proiectul INSPIREE, dedicat renovării energetice a clădirilor publice

Ministerul Finanțelor propune un set de măsuri prin care, în cadrul proiectului „Inițiativa pentru...

SIMILARE

Ministerul Finanțelor va cere mâine de la Guvern scutiri de taxe pentru proiectul INSPIREE, dedicat renovării energetice a clădirilor publice

Ministerul Finanțelor propune un set de măsuri prin care, în cadrul proiectului „Inițiativa pentru...

Deadline în 7 zile: MITP Awards 2025 caută cele mai bune soluții digitale din Moldova

Mai e fix o săptămână până la deadline-ul MITP Awards 2025 – competiția care...

1,4 miliarde lei până în 2027: arhitectura financiară a programului FEERM

Când vorbim despre eficiența energetică în locuințe, discuția nu mai este doar despre facturi...

Sireți câștigă titlul „Energy Management Star Moldova 2025”

Prima ediție a concursului „Energy Management Star Moldova 2025” s-a încheiat, iar rezultatele arată...

Se pregătesc regulile pentru Sistemul național de eficiență energetică

Ministerul Energiei vrea să stabilească, printr-o hotărâre de Guvern aflată în pregătire, regulile de...

Interviu cu Dumitru Dediu despre extinderea Kirsan Energy în Moldova și performanța proiectelor PV

Kirsan Energy anunță intrarea pe piața din Republica Moldova din poziția unui integrator cu...

Analiză: Modificările propuse de Guvern pentru proiectele de eficiență energetică

Ministerul Energiei a publicat pentru consultări un proiect de Hotărâre de Guvern care modifică...

Studiu de fezabilitate: se pregătesc schimbări la CET1 – centrală CCGT 250 MWe/180 MWt, cu stocare termică integrată

În cadrul celui de-al doilea Proiect de îmbunătățire a eficienței sistemului de alimentare centralizată...