ANRE pregătește o Hotărâre prin care stabilește pentru operatorul de transport și sistem, Moldelectrica, o obligație temporară de serviciu public (OSP) pentru achiziția capacităților de echilibrare prin alte mecanisme decât cele strict de piață. Măsura derivă din situația apărută la 22 septembrie 2025, dată la care, după avizarea ultimului pachet de proceduri operaționale și a contractelor-cadru, Moldelectrica a lansat piața serviciilor de sistem (PSS) și piața energiei electrice de echilibrare (PEE), însă a informat ANRE că nu poate contracta serviciile necesare din lipsa totală a unităților și grupurilor de furnizare a rezervelor calificate și, în consecință, a furnizorilor înregistrați pe noile piețe.
Proiectul urmează să fie examinat și supus aprobării în ședința publică ANRE de luni, 29.09.2025, ora 14:00.
Baza legală susține explicit o intervenție de acest tip. Legea energiei electrice nr. 164/2025 statuează obligația OST de a achiziționa servicii de sistem pentru securitatea operațională, cu proceduri transparente, nediscriminatorii și bazate pe mecanisme de piață, iar la art. 92 alin. (8) conferă ANRE competența de a deroga temporar de la achizițiile pe piață în lipsă de concurență, inclusiv prin impunerea de obligații de serviciu public privind achiziția capacităților de echilibrare. Regulile pieței energiei electrice (RPEE) întăresc cadrul: pct. 410 definește PSS ca piață organizată gestionată de OST, iar pct. 416 prevede posibilitatea ca ANRE să stabilească OSP pentru achiziția capacităților de echilibrare prin alte mecanisme decât piața, cu termeni, condiții și documentație avizate de Agenție.
Proiectul de Hotărâre stabilește conținutul concret al obligației. Moldelectrica va achiziționa capacitățile de echilibrare de la câștigătorii licitațiilor pe care le organizează, licitații rezervate entităților care vor construi și pune în funcțiune capacități noi. Documentația va preciza tipul de serviciu și cantitățile puse în licitație, precum și regulile de recepție, validare și desemnare a ofertelor. Procedurile, specificațiile și modelul de contract-cadru vor intra în vigoare numai după avizarea ANRE. Termenul-limită pentru achizițiile realizate în baza OSP este 31 decembrie 2030. Hotărârea se publică pe site-urile ANRE și Moldelectrica și poate fi contestată în 30 de zile de la notificare.
Rațiunea intervenției derivă dintr-o discrepanță între lansarea formală a piețelor și inexistența, la momentul lansării, a unui ecosistem de ofertanți calificați. În lipsa unor unități calificate și a furnizorilor înregistrați, OST nu deține instrumentele operaționale necesare pentru echilibrarea sistemului; de aici nevoia unui regim tranzitoriu, cu achiziție competitivă prin licitații, dar în afara cadrului strict al pieței nou create. Nota de fundamentare subliniază explicit că OSP vizează capacități de echilibrare noi, construite de potențiali furnizori care vor livra serviciile necesare pentru funcționarea fiabilă și neîntreruptă a sistemului electroenergetic.
Definirea și dimensionarea capacităților de echilibrare reprezintă responsabilitatea OST, care trebuie să procedeze în manieră conservativă. Cantitățile scoase la licitație se stabilesc pe baza informațiilor rezultate din testarea capacităților de generare existente, din analiza avizelor de racordare valabile, dar încă nevalorificate, precum și din prognozele de integrare a surselor regenerabile, inclusiv acolo unde legislația prevede scheme de sprijin. Această metodologie protejează securitatea operațională și disciplinează riscul de subdimensionare într-un context de tranziție către piețe funcționale.
Pe fond, OSP are un caracter tranzitoriu și nu substituie reforma pieței. RPEE și Legea stabilesc arhitectura piețelor, iar OSP funcționează ca un pod în perioade de lipsă de concurență. Intervenția menține coerența cu principiile de transparență și competiție: chiar dacă achiziția se derulează „în afara mecanismelor de piață”, procedura rămâne concurențială, prin licitație publică, cu documentație avizată de autoritatea de reglementare. Orizontul 31 decembrie 2030 introduce previzibilitate pentru investitori și corelează tranziția cu ritmul proiectelor de interconectare ENTSO-E, menționate în proiect ca justificare pentru limitarea temporală a OSP.
Semnalul de piață se mută temporar din zona tradingului spot/organizată spre zona investițională în flexibilitate: capacități rapid dispecerizabile, stocare, consum dispecerizabil sau portofolii agregate. Din perspectiva investitorilor, licitațiile oferă vizibilitate asupra tipurilor de servicii și asupra cantităților cerute, iar avizarea ANRE asupra documentației conferă certitudine de reglementare. Din perspectiva OST, instrumentul reduce riscul operațional imediat, până când ecosistemul de ofertanți calificați se conturează în regimul obișnuit de piață.
Riscurile principale țin de calendarul de implementare al capacităților noi și de revenirea la mecanismele de piață într-un orizont previzibil. Documentația de licitație va trebui să includă jalone, garanții de bună execuție și clauze de performanță, pentru a limita riscul de întârzieri. În paralel, ANRE și OST vor monitoriza periodic maturizarea pieței pentru a diminua dependența de OSP pe măsură ce furnizorii se califică și se înregistrează pe PSS și PEE. Nota de fundamentare anticipează explicit această tranziție, punând accent pe caracterul temporar al măsurii și pe criteriile de dimensionare prudentă a capacităților licitate.
Din punct de vedere procedural, următoarele etape decurg logic din proiectul de Hotărâre și din nota de fundamentare: Moldelectrica elaborează și publică documentația de licitație, indică tipurile de servicii și cantitățile corespunzătoare, iar ANRE avizează pachetul de proceduri, specificații și contracte-cadru. Hotărârea se publică și devine executorie la data adoptării; părțile interesate dispun de 30 de zile pentru a formula contestații. Regimul OSP se aplică până la 31 decembrie 2030.
Concluzie editorială. ANRE aplică instrumentul legal disponibil pentru a securiza echilibrarea sistemului într-un moment în care piața abia lansată nu dispune de ofertanți calificați. OSP păstrează competiția prin licitații, introduce vizibilitate pentru investiții și fixează un orizont clar de tranziție. Eficiența măsurii va depinde de calitatea documentației de licitație, de disciplina implementării capacităților noi și de monitorizarea consecventă a pieței, astfel încât revenirea la mecanismele de piață să apară cât mai curând, pe măsură ce concurența devine reală.