Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

ANRE propune noi prețuri reglementate pentru furnizarea gazelor de către Moldovagaz în regim de ultimă opțiune

SURSĂanre

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a publicat pentru consultare proiectul de hotărâre privind prețurile reglementate pentru furnizarea gazelor naturale de către S.A. „Moldovagaz” în contextul îndeplinirii obligației de serviciu public de furnizare de ultimă opțiune. Acest demers urmărește asigurarea continuității aprovizionării cu gaze naturale a consumatorilor finali care nu au posibilitatea de a încheia un contract cu un alt furnizor.

Conform proiectului supus consultării, ANRE a stabilit următoarele prețuri reglementate pentru furnizarea de ultimă opțiune:

  • 13 766 lei/1000 m³ – în punctele de ieșire din rețelele de transport al gazelor naturale;
  • 13 880 lei/1000 m³ – în punctele de ieșire din rețelele de distribuție de înaltă presiune;
  • 14 882 lei/1000 m³ – în punctele de ieșire din rețelele de distribuție de medie presiune;
  • 18 166 lei/1000 m³ – în punctele de ieșire din rețelele de distribuție de joasă presiune.

Noile prețuri reflectă costurile de achiziție, tarifele de transport și distribuție, cheltuielile furnizorului și o rentabilitate reglementată.

Hotărârea este emisă în baza Legii nr. 108/2016 privind gazele naturale, precum și a Metodologiei de calculare, aprobare și aplicare a prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale. Totodată, această reglementare vine în completarea Hotărârii ANRE nr. 578/2024, care impune obligația de furnizare de ultimă opțiune pentru S.A. „Moldovagaz”.

Prin acest mecanism, ANRE se asigură că, în cazul în care un consumator nu mai beneficiază de un contract de furnizare cu un operator concurențial, acesta va avea acces la gaze naturale prin intermediul furnizorului desemnat, dar la prețuri reglementate.

Dacă va fi aprobată, noua hotărâre va intra în vigoare la 1 martie 2025, înlocuind Hotărârea ANRE nr. 49 din 24 ianuarie 2025. De asemenea, conform legislației în vigoare, hotărârea poate fi contestată la autoritatea emitentă în termen de 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Seara campionilor energiei verzi: Gala Moldova Eco Energetică 2025

Pe 5 decembrie 2025, de la ora 17:00, la Digital Park din Chișinău are...

ANRE vrea să rescrie mecanismul de flexibilitate la gaze: capacități repartizate după volumul real și plafon de 80% pentru jucătorii mari

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică lansează în dezbatere publică un nou proiect de...

REVISTA PRESEI RENERGY: 24–29 Noiembrie 2025

Săptămâna 24–29 noiembrie a adus un amestec intens de clarificări, reforme și proiecte noi,...

Ministerul Energiei scoate la concurs 7 funcții de consultant în structurile sale de specialitate

Weekendul este, pentru mulți, momentul în care își fac ordine în gânduri și se...

SIMILARE

ANRE vrea să rescrie mecanismul de flexibilitate la gaze: capacități repartizate după volumul real și plafon de 80% pentru jucătorii mari

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică lansează în dezbatere publică un nou proiect de...

A fost lansat Registrul electronic al garanțiilor de origine – cartea de identitate a energiei regenerabile din Moldova

ANRE a lansat Registrul electronic al garanțiilor de origine pentru energia regenerabilă – un...

Studiu ANRE despre piața energiei electrice în 2025: cum arată de fapt concurența, dependența de import și viitorul CET-urilor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a finalizat studiul de piață referitoare la sectorul...

În 8 zile, de la consultare publică la text de hotărâre: cum pregătește ANRE rutele 2 și 3 Grecia–Ucraina

În una dintre ședințele următoare, Consiliul de administrație al ANRE urmează să decidă asupra...

ANRE cere încă cinci ani pentru menținerea regimului provizoriu de echilibrare a gazelor până în 2030, pe fondul nelichidității pieței angro de gaze.

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a pus în consultare publică un proiect...

ANRE are draftul noului regulament de racordare – reguli noi pentru acces la rețea, racordare flexibilă și împărțirea costurilor

Noul proiect de Regulament privind racordarea la rețelele electrice și prestarea serviciilor de transport...

ANRE deschide consultări pe Rutele de gaz 2 și 3: miza transbalcanică a Moldovei în coridorul de gaze spre Ucraina

ANRE anunță consultări pe proiectul de modificare a Hotărârii nr. 272/2025, care extinde schema...

Moldova 2.0: ANRE adoptă 4 reglementări pentru piața integrată UE

Zilele astea, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o serie de...

ANRE supune aprobării un amplu pachet de reglementări pentru restructurarea pieței și sistemului energetic

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a anunțat convocarea unei ședințe publice extinse pentru...