Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

Avansează lucrările de construcție a liniei electrice Vulcănești-Chișinău: peste 600 de tone de echipamente livrate în condiții speciale

În acest weekend, o nouă partidă din echipamentele pentru construcția Liniei electrice Vulcănești-Chișinău au ajuns în Republica Moldova. Este vorba de 4 faze de autotransformator, necesare pentru modernizarea Stației Electrice Chișinău 330 kV.

Aceste echipamente, cu greutatea totală de peste 600 de tone sunt livrate în perioada 1-18 martie în condiții speciale, cu mijloace de transport agabaritic și cu escortă de poliție.

În total vor fi livrate peste 20 camioane cu echipamente și 4 unități de autotransformatoare monofazate cu o sarcina nominală de 210 MVA fiecare.

Chiar dacă pe parcursul anului trecut au fost înregistrate anumite întârzieri la realizarea Liniei electrice Vulcănești-Chișinău, între timp toate acestea au fost depășite și lucrările sunt realizate conform graficului.

Modernizarea stației este parte a proiectului de construcție a liniei electrice de 400 kV Vulcănești – Chișinău și va permite racordarea acesteia la sistemul electric al municipiului Chișinău. Linia va consolida securitatea energetică a țării și transporturile transfrontaliere de energie dintre Republica Moldova și România. Astfel, se va spori capacitatea de alimentare cu energie electrică a nodului de consum din zona centrală a țarii, inclusiv și municipiul Chișinău și se va asigura funcționarea sigură și fiabilă a întregului sistem electroenergetic al Republicii Moldova.

Proiectul de execuție a liniei este în proces de elaborare și coordonare; echipamentul de bază a fost produs, testat în fabrică și este în proces de livrare. Lucrările de construcție urmează a fi inițiate în perioada urmatoare.

Contractorul (Asocierea companiilor Siemens Energy SRL, Electromontaj SA si Energotech SA, România) este responsabil de totalitatea lucrărilor de proiectare, producere, livrare, instalare, testare, punere în funcțiune și instruire, pentru:

– O nouă celulă de 330 kV conectată la noile autotransformatoare de 400/330/35 kV extinderea instalației existente de 330 kV;
– O nouă celulă de 400 kV pentru LEA Vulcănești-Chișinău;
4 autotransformatoare de 400/330/35 kV și un autotransformator auxiliar de 35/0.4 kV pentru servicii proprii.

Pachetul investițional este parte a Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic și se încadrează în măsurile prioritare ale Guvernului și Ministerul Energiei al Republicii Moldova.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Moldelectrica a anulat licitația pentru energia pierderilor din rețeaua de transport 

Moldelectrica, operatorul de transport al energiei electrice, anunță anularea licitației inițiate pe 30 septembrie...

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica: Doi candidați admiși la interviu pentru funcția de director general — Sergiu Carmanschi și Octavian Ciobîrca

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica anunță lista scurtă pentru funcția de director general: Sergiu Carmanschi...

Cum se calculează performanța energetică a clădirilor în Moldova

Ministerul Energiei anunță aprobarea și publicarea Metodologiei de calcul a performanței energetice a clădirilor....

Red Electrica semnalează riscuri din variații de tensiune în Spania

Red Eléctrica de España (REE) a notificat autoritatea de reglementare că în ultimele două...

SIMILARE

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica: Doi candidați admiși la interviu pentru funcția de director general — Sergiu Carmanschi și Octavian Ciobîrca

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica anunță lista scurtă pentru funcția de director general: Sergiu Carmanschi...

Cum se calculează performanța energetică a clădirilor în Moldova

Ministerul Energiei anunță aprobarea și publicarea Metodologiei de calcul a performanței energetice a clădirilor....

Red Electrica semnalează riscuri din variații de tensiune în Spania

Red Eléctrica de España (REE) a notificat autoritatea de reglementare că în ultimele două...

Forum APC: Reorganizare și bani FEERM pentru renovarea blocurilor

Ieri, 9 octombrie 2025, la Chișinău, Forumul Asociațiilor de Locatari a adunat peste 170...

La Bălți funcționează primul atelier fotovoltaic din Moldova, care îi învață pe elevi să monteze corect panourile solare

La Școala Profesională nr. 4 din Bălți s-a inaugurat un atelier fotovoltaic complet funcțional,...

Ministerul Energiei inițiază legea ecodesign: se transpune ESPR și se introduce pașaportul digital al produselor

Ministerul Energiei a deschis etapa de inițiere pentru o lege care va introduce cerințe...

Tranzacționarea garanțiilor de origine și co-garantarea finanțării PPA-urilor, în discuție la a 5-a ediție a Romanian Green PPA

Tranzacționarea garanțiilor de origine și statusul aderării României la AIB (Association of Issuing Bodies)...

ADN gazier, viitor solar: Transautogaz pornește 4 MW fotovoltaic la Strășeni, sub umbrela Moldovagaz

Transautogaz, companie cu experiență pe gaze, a pus în funcțiune prima sa centrală fotovoltaică:...

Ne apropiem de 1 GW pe verde: dacă ținem ritmul, reușim

Moldova intră în weekend cu o veste bună și cu un aer de „deja-vu”...