Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

CONSILIUL NAȚIONAL AL ENERGIEI

Consiliul Național al Energiei

promovează politici de combatere a schimbărilor climatice și protecție a mediului prin eficiență energetică și valorificare a surselor regenerabile de energie pentru o dezvoltare sustenabilă.

CNE este o asociație obștească, nonprofit și nepartizană, ce reunește oameni de știință, parlamentari, persoane cu calificare (în special în domeniile economic și energetic) și experiență de viață, și care:

  • urmăresc și analizează evoluțiile energetice globale și naționale,
  • comandă și realizează studii independente privind politicile energetice publice și evoluțiile în sectorul energetic,
  • comandă și realizează studii independente privind politicile energetice publice și evoluțiile în sectorul energetic,

Obiectivele CNE sunt:
a) A spori gradul de informare a societății și instituțiilor interesate privind situația aferentă domeniului energiei (politicile publice, realitatea privind producerea, importul, transportul, distribuția, stocarea și utilizarea energiei).
b) A contribui la promovarea tranziției energetice în Republica Moldova în contextul marilor transformări economice lansate la nivel global și european.

Misiunea CNE constă în promovarea democrației în domeniul energiei în interesul social-economic al cetățenilor – prin mobilizarea societății civile în a urmări politicile publice în domeniu și cum ele sunt realizate in viață, precum și a se implica, după necesitate.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Raport de analiză ACER: lipsa de coerență din scenariile energetice europene riscă să frâneze tranziția verde

Într-o perioadă în care fiecare kilowatt-oră contează, iar obiectivele de decarbonizare ale Uniunii Europene...

Energocom preia furnizarea gazelor din 1 septembrie. Tranziția este automată, iar prețul rămâne neschimbat la început

Energocom și Moldovagaz au ajuns la un acord privind semnarea unui contract pe șapte...

Prețurile reglementate FOLO pentru Energocom: varianta finală ANRE, în așteptarea votului

Avem varianta finală a Hotărârii ANRE nr. 517, redactată cu anexă și temei juridic,...

ANRE a publicat proiectul tarifelor fixe și al prețurilor-plafon pentru regenerabile

ANRE a publicat proiectul prin care actualizează tarifele fixe și prețurile-plafon aplicabile producătorilor din...

SIMILARE

DORINA MARGINE

Investment Promotion Manager la Free Economic Zone BALTI

Global Cleantech Innovation Programme in Moldova

Antreprenorialul joacă un rol cheie în acțiunile privind sprijinirea tranziției către economii durabile, creând...

MIHAI LUPU

Consultant Național, Institutul de Energetică al MECC

SA RED NORD

ENERGOCOM

MOLDELECTRICA