Pe 4 iulie, Chișinăul găzduiește primul summit UE-Moldova, iar energia figurează în capul agendei alături de discuțiile privind aderarea. Consiliul European anunță că întâlnirea va “reafirma sprijinul politic și financiar al UE pentru sectoare-cheie precum energia” și va defini pașii pentru integrarea completă a Moldovei în piața internă de electricitate.
Pentru Bruxelles, miza este consolidarea unui partener energetic de 2,5 milioane de locuitori care, în doar trei ani, a primit peste 240 mil. € în sprijin bugetar direct pentru facturile populației și a atras alte 67 mil. € în granturi care au mobilizat investiții de peste 640 mil. € în eficiență și verde.
Dacă ajutoarele de criză au ținut luminile aprinse în iernile trecute, summitul ar trebui să marcheze trecerea la investiții structurale. În 2024 Chișinăul a demarat, cu finanțare EIB-EBRD-UE, convertorul back-to-back de 600 MW de la Vulcănești și linia de 400 kV Vulcănești–Chișinău; împreună, ele vor ridica importul tehnic din România la peste 1 GW și vor elimina tranzitul prin MGRES.
La nord, guvernul a alocat deja 30,8 mil. € co-finanțare pentru interconexiunea de 400 kV Bălți–Suceava, proiect inclus pe lista TEN-E, care va lega direct Moldova de rețeaua europeană și va crea un culoar nou pentru exportul excedentului eolian și solar.
Summitul vine la doar trei zile după intrarea în vigoare, la 1 iulie, a noului sistem european de publicare săptămânală a capacității de import-export, care oferă furnizorilor moldoveni patru săptămâni de vizibilitate comercială și reduce costul dezechilibrărilor. UE vede acest mecanism drept “etajul tehnic” al viitoarei cuplări day-ahead cu piața românească, țintită pentru 2026.
Potrivit draftului de declarație aflat în circulație între capitalele UE, Bruxellesul intenționează să anunțe la Chișinău lansarea unei linii de finanțare „Energy Flex” dedicată bateriilor de stocare comunitare și liniilor de rezervă de 110 kV. Documentul mai prevede includerea Republicii Moldova în platforma europeană de achiziție comună a gazului pentru iarna 2025-2026. Totodată, se pregătește un nou grant de 45 milioane € pentru extinderea Fondului de Reducere a Vulnerabilității Energetice, care a compensat deja peste 750 000 de gospodării în sezonul rece 2023-2024.
În termeni practici, vizita de pe 4 iulie ar trebui să transforme traseul european al Moldovei într-un plan de investiții tangibil: mai multe interconexiuni, stocare modernă și fonduri dedicate prosumatorilor, toate integrate în regulile pieței UE. Pentru consumatorul obișnuit, asta înseamnă facturi mai previzibile și șanse mai mici de întreruperi; pentru producătorii locali de energie regenerabilă, acces la o piață de 450 de milioane de clienți.
CONTEXT
„Energy Flex” este doar la stadiul de propunere-cadru, menționată pentru prima oară în draftul declarației UE–Moldova; nu există încă un regulament oficial publicat. Conținutul de lucru descrie un instrument financiar dedicat flexibilității rețelei, gândit ca o linie de finanțare cu buget propriu (un „funding window”) în viitorul European Grid Package. Modelul ar urma să combine:
granturi UE (pentru studiile de fezabilitate, proiectare și instalare a bateriilor comunitare de 1–5 MWh și a echipamentelor STATCOM/FACTS pe liniile de 110 kV); împrumuturi EIB/EBRD în condiții concesionale (pentru investițiile de capital propriu-zis); un garant UE similar celui folosit la Facilitatea „InvestEU”, care să mobilizeze capital privat.
Scopul declarat este creșterea „flexibilității locale” – adică stocare la scară mică și linii de rezervă capabile să preia fluxuri atunci când rețeaua de 400 kV sau importurile sunt limitate. Moldova ar fi eligibilă alături de statele-candidate și de regiunile mai puțin dezvoltate din UE, cu un plafon maximal de finanțare de circa 100 mil. € în primii trei ani, dar suma exactă va fi negociată după ce Comisia publică propunerea legislativă.
Așadar, „Energy Flex” nu este încă un fond operațional; este o viitoare linie de finanțare mixtă (grant + împrumut) care trebuie aprobată de statele membre și de Parlamentul European înainte de a deveni realitate. Cităm documente oficiale doar după ce textul va fi desecretizat; până atunci detaliile se bazează pe draftul WK 6878/25 REV 2 și pe prezentările informale ale DG ENER despre European Grid Package.