Wind Rise instalează în toamnă primul sistem de stocare de 5 MW din Moldova

Parcul fotovoltaic East–West de la Călărași, construit de WindRise Plus, va deveni în toamna acestui an primul proiect solar din Republica Moldova care va integra un sistem de stocare a energiei (BESS) la scară industrială. Este o etapă importantă pentru tranziția energetică a țării, întrucât astfel de sisteme oferă flexibilitate, echilibrare și stabilitate pentru rețea – toate critice pe măsură ce crește ponderea regenerabilelor.

Potrivit lui Vlad Pușca, reprezentant WindRise+, sistemul de baterii urmează să fie livrat și instalat în a doua parte a anului. „Vom instala un sistem de stocare cu o capacitate de 2,5 MWh și o putere de 5 MW, conectat la centrala noastră solară de 3,3 MW DC. Scopul este să testăm integrarea bateriilor în rețea și să oferim un model funcțional pentru viitoarele proiecte de acest tip din Moldova,” a declarat acesta.

Sistemul de stocare de 5 MW care urmează să fie instalat la parcul fotovoltaic din Călărași este produs de CRRC — gigantul chinez cunoscut pentru soluțiile sale avansate în domeniul echipamentelor energetice și sistemelor feroviare. Noua generație de baterii containerizate lansată de companie utilizează celule LFP (litiu–fier–fosfat) de 3,2 V / 314 Ah și oferă o gamă largă de tensiune continuă, între 1.081,6 V și 1.497,6 V, asigurând stabilitate operațională și eficiență energetică ridicată. Sistemul este echipat cu răcire lichidă și este proiectat pentru utilizare intensivă în regim industrial, fiind deja adoptat pe scară largă în piețele mature din Asia și Europa.

Tehnologia LFP este rapid adoptată pe piețele mature din Europa, SUA și Asia datorită:

  • Duratei extinse de viață (peste 5.000 cicluri),
  • Stabilității termice și rezistenței la fierbere sau degradare,
  • Siguranței ridicate, inclusiv echipare cu sisteme de răcire eficace,
  • Costuri competitive comparabile altor tehnologii Li‑ion

În opinia Vladimir Pușca, CEO WindRise Plus, „acest sistem va permite balansarea reală a rețelei: vom încărca în timpul zilei, când energia solară este abundentă, și vom descărca în orele de seară, când prețurile pieței ating vârfuri; atât pentru eficiență, cât și pentru rentabilitate.”

Investiția este una scalabilă și eficientă. Costul sistemului variază, în funcție de configurația finală, între 175.000 și 222.000 dolari per MW, inclusiv TVA și taxele vamale,” a menționat Pușca. Bateriile vor permite încărcarea în orele de supraproducție și descărcarea controlată în momentele de consum maxim, reducând astfel presiunea pe rețea și pierderile de energie.

WindRise Plus este deja activă pe piața locală ca furnizor complet de soluții BESS (Battery Energy Storage Systems) și oferă servicii integrate care acoperă întregul lanț: dimensionare tehnică, proiectare, comercializare, livrare, instalare și punere în funcțiune. În plus, compania oferă și servicii de trading și consultanță pentru integrarea energiei stocate pe piața de energie, adresându-se atât proiectelor proprii, cât și altor dezvoltatori interesați de tehnologii de stocare.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

WindRise Plus mai aduce o unitate de stocare: BESS de 5 MWh instalat la Bujor, integrarea urmează

WindRise Plus a adus pe amplasament sistemul de stocare destinat parcului fotovoltaic din satul...

Moldova și Ucraina vor să extindă capacitatea de schimb a energiei electrice cu țările din regiune

Pe 9 aprilie, directorii și specialiștii operatorilor sistemelor de transport al energiei electrice din...

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

SIMILARE

WindRise Plus mai aduce o unitate de stocare: BESS de 5 MWh instalat la Bujor, integrarea urmează

WindRise Plus a adus pe amplasament sistemul de stocare destinat parcului fotovoltaic din satul...

WindRise Plus integrează un nou sistem de stocare la parcul fotovoltaic din Bujor: 5 MWh capacitate instalată

Compania WindRise Plus continuă extinderea portofoliului de proiecte energetice prin integrarea unui nou sistem...

423 MW pentru o licitație de 170 MW: interes puternic la oferta pentru eolian cu baterii

Licitația pentru 170 MW de capacități eoliene, însoțite de o componentă obligatorie de 44...

Wind Rise Plus, gata să lanseze noua soluție EMS universală pentru proiectele cu stocare

Wind Rise Plus, una dintre cele mai active companii EPC din Moldova pe zona...

Kirsan Energy, prima companie din Moldova și România certificată pentru service post-vânzare și mentenanță la sisteme de stocare

În piața de energie s-a vorbit mult despre stocare în ultimii doi ani. Sute...

Energocom: primele achiziții de energie livrată din stocare în Moldova

Energocom a început să cumpere energie electrică livrată din sisteme de stocare cu baterii...

ZAW ENERGY pune în funcțiune la Hîncești cea mai mare baterie de stocare

Un nou sistem de stocare cu baterii, amplasat în satul Cioara din raionul Hîncești,...

Conferința Investitorilor – 29 ianuarie 2026: Ministerul Energiei prezintă regulile licitației pentru eolian și BESS

Ministerul Energiei anunță organizarea Conferinței Investitorilor pe 29 ianuarie 2026, întâlnire dedicată proiectelor de...

WindRise a adus bateriile acasă: urmează instalarea și punerea în funcțiune la Călărași

Containerele de baterii ale primului sistem de stocare a energiei de 5 MW din...