Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

Securitatea energetică, modificări legislative și comunitățile energetice discutate de Ministrul Energiei în Ialoveni

Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a făcut o vizită de lucru în raionul Ialoveni, unde a discutat cu reprezentanții autorităților locale, oamenii de afaceri din raion și beneficiarii unor proiecte investiționale din satul Cărbuna. Aceștia și-au instalat panouri fotovoltaice și au redus facturile la energie. În cadrul întâlnirii cu primarii, Victor Parlicov a vorbit despre schimbările din domeniul energiei și provocările apărute odată cu începerea războiului în Ucraina.

RENERGY

Din cele șapte linii care ne interconectează cu Ucraina, șase trec prin regiunea transnistreană. Avem o singură linie prin care Republica Moldova putea fi alimentată cu energie electrică, ocolind regiunea transnistreană. Aceasta este Novodnestrovsk-Strășeni-Chișinău-Bălți, care nu este suficientă pentru a asigura securitatea alimentării cu energie electrică. Sincronizarea a fost inevitabilă. După 16 martie 2022, când ne-am sincronizat de urgență cu ENTSO-E, împreună cu Ucraina, s-a schimbat totul din punct de vedere al securității, iar capacitatea de șantaj din partea regiunii transnistrene s-a epuizat”, a spus Victor Parlicov la întâlnirea cu autoritățile locale din Ialoveni.

RENERGY

Parlicov a menționat că diversificarea surselor de aprovizionare cu gaze naturale a fost posibilă deoarece Republica Moldova nu a mai fost vulnerabilă la lipsa de energie electrică.

Am reușit să diversificăm piața gazelor într-un timp scurt. Am renunțat parțial la contractul Gazprom pentru partea dreaptă a Nistrului. În 2023, am economisit 60 milioane de euro, procurând gaz de pe piața europeană, mai ieftin decât de la Gazprom. Progresul în domeniul energiei electrice și eliminarea șantajului cu lipsa de energie electrică ne-au permis să realizăm aceste schimbări în termeni scurți”, a declarat Victor Parlicov.

Parlicov a vorbit și despre proiectul de modificare a legii privind promovarea surselor de energie regenerabilă, aprobat de Parlament. Modificările aduc beneficii producătorilor de energie verde, facilitând funcționarea comunităților energetice locale. Energia electrică produsă într-o locație va putea fi consumată de membrii comunității în mai multe locuri. Aceste prevederi se aplică și prosumatorilor beneficiari ai mecanismului de facturare netă, inclusiv Asociațiilor de irigare și agricultorilor care își vor putea instala panouri și alimenta multiple puncte de consum. De asemenea, vor beneficia autoritățile publice locale care pot instala panouri fotovoltaice pentru alimentarea clădirilor publice.

La moment, sunt instalate capacități de producere a energiei regenerabile de 129 MW de către prosumatori, 98,9 MW în baza mecanismului de garantare a tarifului fix și cca 124 MW în piața liberă.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Moldelectrica a anulat licitația pentru energia pierderilor din rețeaua de transport 

Moldelectrica, operatorul de transport al energiei electrice, anunță anularea licitației inițiate pe 30 septembrie...

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica: Doi candidați admiși la interviu pentru funcția de director general — Sergiu Carmanschi și Octavian Ciobîrca

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica anunță lista scurtă pentru funcția de director general: Sergiu Carmanschi...

Cum se calculează performanța energetică a clădirilor în Moldova

Ministerul Energiei anunță aprobarea și publicarea Metodologiei de calcul a performanței energetice a clădirilor....

Red Electrica semnalează riscuri din variații de tensiune în Spania

Red Eléctrica de España (REE) a notificat autoritatea de reglementare că în ultimele două...

SIMILARE

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica: Doi candidați admiși la interviu pentru funcția de director general — Sergiu Carmanschi și Octavian Ciobîrca

ULTIMA ORĂ | Moldelectrica anunță lista scurtă pentru funcția de director general: Sergiu Carmanschi...

Cum se calculează performanța energetică a clădirilor în Moldova

Ministerul Energiei anunță aprobarea și publicarea Metodologiei de calcul a performanței energetice a clădirilor....

Red Electrica semnalează riscuri din variații de tensiune în Spania

Red Eléctrica de España (REE) a notificat autoritatea de reglementare că în ultimele două...

Forum APC: Reorganizare și bani FEERM pentru renovarea blocurilor

Ieri, 9 octombrie 2025, la Chișinău, Forumul Asociațiilor de Locatari a adunat peste 170...

La Bălți funcționează primul atelier fotovoltaic din Moldova, care îi învață pe elevi să monteze corect panourile solare

La Școala Profesională nr. 4 din Bălți s-a inaugurat un atelier fotovoltaic complet funcțional,...

Ministerul Energiei inițiază legea ecodesign: se transpune ESPR și se introduce pașaportul digital al produselor

Ministerul Energiei a deschis etapa de inițiere pentru o lege care va introduce cerințe...

Tranzacționarea garanțiilor de origine și co-garantarea finanțării PPA-urilor, în discuție la a 5-a ediție a Romanian Green PPA

Tranzacționarea garanțiilor de origine și statusul aderării României la AIB (Association of Issuing Bodies)...

ADN gazier, viitor solar: Transautogaz pornește 4 MW fotovoltaic la Strășeni, sub umbrela Moldovagaz

Transautogaz, companie cu experiență pe gaze, a pus în funcțiune prima sa centrală fotovoltaică:...

Ne apropiem de 1 GW pe verde: dacă ținem ritmul, reușim

Moldova intră în weekend cu o veste bună și cu un aer de „deja-vu”...