ANRE a tăiat 33 de milioane din costurile solicitate de Premier Energy și FEE Nord pentru furnizarea energiei electrice la tarif reglementat

Costuri furnizori 2026 – Analiză RENERGY.MD

Proiectele de calcul ale costurilor de bază pentru 2026, publicate de ANRE în cadrul consultărilor publice, arată un decalaj sistematic între cerere și aprobare. Creanțele compromise — zero. Tichetele de masă — zero. Formarea profesională — tăiată 97%. Modelul de negociere dintre furnizori și reglementator capătă contur în cifre.

Surse: Proiect calcul costuri de bază Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L. 2026 · Proiect costuri de bază S.A. FEE Nord 2026 · Consultări publice ANRE · renergy.md · 15 mai 2026

↗ Ce știam deja Pe 27 aprilie 2026, RENERGY.MD a raportat că Premier Energy cere cu 17% mai mult față de baza recunoscută de ANRE pentru 2025 — o cerere de 153,6 milioane lei față de circa 131 milioane lei aprobați în exercițiul precedent. Documentele acum publice arată reacția regulatorului: 136,5 milioane lei aprobați — mai mult decât în 2025, dar substanțial sub cerere.
Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L. a solicitat recunoașterea a 153,6 milioane lei costuri de bază pentru activitatea de furnizare în 2026. ANRE a determinat 136,5 milioane lei — reducere de 17,2 milioane lei (−11,2%). S.A. FEE Nord a cerut 76,9 milioane lei; s-au aprobat 60,7 milioane lei — o tăietură de 16,3 milioane lei (−21,1%). Cumulat, din cele 230,6 milioane lei solicitate de ambii furnizori, ANRE a respins 33,4 milioane lei — suma care, dacă ar fi fost acceptată, ar fi intrat direct în formula tarifară plătită de 1,45 milioane de consumatori finali.

Tabloul comparativ: ce s-a cerut, ce s-a aprobat

Î.C.S. Premier Energy S.R.L. 153,6 mil. lei solicitat 2026 136,5 mil. lei aprobat de ANRE 2026 ▼ −17,2 mil. lei tăiate −11,2%
S.A. FEE Nord 76,9 mil. lei solicitat 2026 60,7 mil. lei aprobat de ANRE 2026 ▼ −16,3 mil. lei tăiate −21,1%
Total solicitat — ambii 230,6 mil. lei cerere cumulată 2026
Total aprobat — ambii 197,2 mil. lei determinat ANRE 2026
Respins de reglementator −33,4 mil. lei nerecunoscut în baza tarifară
Reducere medie aplicată −14,5 % față de totalul solicitat cumulat

Î.C.S. Premier Energy — anatomia unui dosar de 153 de milioane

Premier Energy acoperă zona de centru și sud cu 963.873 de consumatori finali și un volum de furnizare de 3,14 miliarde kWh în 2025. Cu o cerere de 153,6 milioane lei — în creștere cu 17% față de baza aprobată în 2025 — compania a venit la consultare cu un dosar care reflectă atât presiunea reală a costurilor operaționale, cât și o strategie de negociere cu marjă.

Premier Energy — Costuri de bază 2026 (mii lei)
Categorie de cheltuieli Solicitat Aprobat ANRE Diferență Reducere
TOTAL COSTURI 153.641 136.480 −17.161 −11,2%
1. Costuri personal (CRF) 62.39753.353 −9.044−14,5%
2. Costuri materiale (CMF) 1.1761.025 −151−12,8%
3. Servicii terți (CSP) — total 90.06882.102 −7.966−8,8%
· Pretipar facturi2.1782.1780
· Tipar și plicuire facturi2.9672.9670
· Distribuire facturi30.39330.3930
· Comisioane încasare33.13431.746−1.388−4,2%
· Creanțe compromise3.6510−3.651−100%
· Telecomunicații și IT5.3153.630−1.685−31,7%
· Outsourcing IT1.2431.2430
· Arendă spații și utilități4.4504.443−7−0,2%
· Alte costuri6.7375.502−1.235−18,3%
Linia zero: creanțele compromise Premier Energy a inclus 3,65 milioane lei pentru acoperirea datoriilor nerecuperabile ale clienților. ANRE a aprobat zero. Regulatorul nu recunoaște riscul de neplată ca element eligibil în baza tarifară — furnizorul îl suportă singur din marja proprie. A doua tăietură majoră ca volum absolut: costurile de personal, reduse cu 9 milioane lei (−14,5%).

S.A. FEE Nord — reducere proporțional mai severă, tăieri categorice

FEE Nord acoperă nordul țării cu 489.677 de consumatori finali și aproximativ un miliard kWh furnizați în 2025. Tăierea procentuală aplicată de ANRE este aproape dublă față de cea aplicată companiei sudice: 21,1% față de 11,2%. Diferența sugerează că structura costurilor propuse de FEE Nord a fost apreciată ca mai slab argumentată față de activitatea strict reglementată de furnizare.

FEE Nord — Costuri de bază 2026 (lei)
Categorie de cheltuieli Solicitat Aprobat ANRE Reducere
TOTAL 76.933.825 60.671.871 −21,1%
1. Costuri personal (CRF)36.020.92130.197.102−16,2%
· Fond de remunerare29.049.10824.352.501−16,2%
· Contribuții sociale6.971.8135.844.600−16,2%
2. Costuri materiale (CMF)2.703.7561.467.151−45,7%
· Combustibil / produse petroliere1.080.738756.379−30,0%
· Echipament IT și accesorii841.684461.385−45,2%
· Echipament de transport242.40027.939−88,5%
· Mobilier și aparate140.81525.823−81,7%
· Apă potabilă82.20441.621−49,4%
3. Servicii terți (CSP)38.209.14829.007.618−24,1%
· Servicii poștale / telecomunicații16.546.06712.768.323−22,8%
· Servicii financiare și asigurări14.524.28212.506.018−13,9%
· Reparare / întreținere733.908376.612−48,7%
· Formare profesională561.33418.242−96,8%
· Deplasări de serviciu314.10056.032−82,2%
· Cheltuieli de reprezentanță50.0007.516−85,0%
· Tichete de masă1.674.8060−100%
· Control medical10.0000−100%
· Servicii locațiune1.142.6941.140.894−0,2%
Tăieri categorice la FEE Nord Formare profesională: −96,8% (din 561.334 lei rămân 18.242). Deplasări: −82,2%. Echipament transport: −88,5%. Mobilier: −81,7%. Reprezentanță: −85%. Tichete de masă și control medical — zero aprobat, fără discuție. Acestea nu sunt calibrări de parametri — sunt excluderi de principiu din costurile eligibile ale activității reglementate de furnizare.

Vizualizare comparativă: cât din cerere a aprobat ANRE

Solicitat vs. Aprobat — categorii principale
Premier Energy — Personal (CRF): 62,4 → 53,4 mil. lei
Solicitat
62,4 mil.
100%
Aprobat
53,4 mil.
85,5%
Premier Energy — Servicii terți (CSP): 90,1 → 82,1 mil. lei
Solicitat
90,1 mil.
100%
Aprobat
82,1 mil.
91,2%
FEE Nord — Personal (CRF): 36,0 → 30,2 mil. lei
Solicitat
36,0 mil.
100%
Aprobat
30,2 mil.
83,8%
FEE Nord — Costuri materiale (CMF): 2,7 → 1,5 mil. lei
Solicitat
2,7 mil.
100%
Aprobat
1,5 mil.
54,3%
FEE Nord — Servicii terți (CSP): 38,2 → 29,0 mil. lei
Solicitat
38,2 mil.
100%
Aprobat
29,0 mil.
75,9%
Solicitat de furnizor Aprobat ANRE — Premier Energy Aprobat ANRE — FEE Nord

Ce sunt aceste costuri și de ce contează pentru factura consumatorului

Costurile de bază aprobate de ANRE nu sunt cheltuielile interne ale companiei — sunt cheltuielile pe care regulatorul le recunoaște ca eligibile în construcția tarifului reglementat. Suma aprobată intră în formula de calcul a prețului plătit la factura de curent de orice consumator casnic, microîntreprindere sau întreprindere mică.

Cu cât ANRE aprobă mai puțin, cu atât presiunea ascendentă asupra tarifului este mai mică. Dacă regulatorul ar accepta integralul celor 230,6 milioane lei solicitați — inclusiv creanțele compromise, tichetele de masă sau deplasările de serviciu — le-ar transfera implicit, prin mecanismul tarifar, în factura consumatorului final.

Principiu de bază al reglementării tarifare Furnizorul nu are dreptul să recupereze de la consumatori cheltuieli pe care regulatorul nu le consideră necesare, justificate și eficiente pentru prestarea serviciului reglementat. ANRE funcționează ca filtru între apetitul de cost al companiei și capacitatea de plată a consumatorului. Ce se respinge în tabelele de mai sus nu dispare — rămâne în sarcina furnizorului, suportat din marja proprie sau din eficiențe operaționale.
Tarif serviciu universal PE (tens. joasă) 356 bani/kWh Hot. ANRE nr. 222 / 31.03.2026 (fără TVA)
Tarif serviciu universal FEE Nord (tens. joasă) 395 bani/kWh Hot. ANRE nr. 224 / 31.03.2026 (fără TVA)
Marjă max. admisă — PE (selecție 2026) 230 mil. lei plafon în procedura competitivă
Marjă max. admisă — FEE Nord (selecție 2026) 94,5 mil. lei plafon în procedura competitivă

Categoriile cel mai agresiv respinse: un pattern cu logică

Liniile respinse integral sau cvasi-integral au un numitor comun: nu sunt costuri cu legătură directă și demonstrabilă cu actul fizic de furnizare a energiei electrice. Creanțele compromise, tichetele de masă, controlul medical, cheltuielile de reprezentanță, formarea profesională — toate țin de gestiunea internă a companiei, de politica de resurse umane sau de riscul comercial propriu. ANRE refuză consecvent să le socializeze prin tarif.

Tăierile masive la echipamentele IT, mobilier și transport la FEE Nord — între 45% și 88% — semnalează că nivelul solicitărilor a depășit semnificativ parametrii operaționali acceptabili pentru o activitate de furnizare reglementată. Sunt achiziții cu marjă mare de discreție, iar ANRE a aplicat un scepticism proporțional față de argumentele prezentate.

Costurile de personal — dominante în ambele dosare (40% din totalul Premier Energy, 47% din FEE Nord) — au primit tăieri semnificative procentual, dar mai moderate față de alte categorii. Personalul este componenta cel mai greu compresibilă pe termen scurt: centre de relații cu clienții, echipe de facturare, personal de gestionare a reclamațiilor. Regulatorul recunoaște nevoia reală, dar o calibrează față de normativele proprii.

↗ Legătură directă cu procedura de selecție ANRE

Aceste costuri de bază aprobate pentru 2026 sunt ultimele calculate sub regimul mandatelor atribuite administrativ. Pe 15 mai 2026, ANRE a lansat prima procedură competitivă de selecție a furnizorilor de serviciu public — în temeiul Legii nr. 164/2025, ambele companii trebuie să candideze pentru mandatele pe care le dețin în prezent.

Costurile de bază aprobate în dosarele de față intră direct în formula de calcul a marjei cu care Premier Energy și FEE Nord vor candida. Marja maximă admisă în procedură este plafonată: 230 milioane lei pentru zona PE, 94,5 milioane lei pentru zona Nord. Ce respinge ANRE azi în aceste tabele nu mai poate fi inclus nici în oferta de mâine.

Selecția competitivă și reglementarea costurilor funcționează acum ca un sistem integrat: regulatorul calibrează baza tarifară, apoi organizează concurența pe marja rămasă. Mandatele actuale expiră pe 8 iulie 2026. Candidaturile se depun până pe 5 iunie 2026, ora 17:00, la anre@anre.md.

Surse: Proiect calcul costuri de bază Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L. 2026 (document ANRE, consultare publică) · Proiect costuri de bază S.A. FEE Nord 2026 (document ANRE, consultare publică) · Hotărârile ANRE nr. 222–225 din 31.03.2026 · Anunț selectare furnizor serviciu public, 15.05.2026, anre.md

Q Group Banner
spot_img
spot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

ANRE lansează selecția furnizorilor de serviciu public și pune capăt unui regim în care Premier Energy și FEE Nord dețineau mandatele prin drept de...

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a publicat astăzi anunțul de lansare a procedurii...

Securitate cibernetică în energie: Moldova vrea să construiască apărarea înainte de primul atac, nu după

La Moldova Cybersecurity Forum 2026, secretarul de stat Carolina Novac a deschis o discuție...

Cine va echilibra sistemul energetic: câștigătorii licitației Moldelectrica, pe loturi, puteri și prețuri

Moldelectrica a anunțat acum câteva momente, rezultatele licitației pentru achiziția capacităților de echilibrare de...

Revenit de la Atena, ministrul Junghietu: Suntem mai bine pregătiți să răspundem crizelor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu spune în fața unui panel de omologi europeni, că Moldova nu mai e spectator al tranziției energetice

SIMILARE

Securitate cibernetică în energie: Moldova vrea să construiască apărarea înainte de primul atac, nu după

La Moldova Cybersecurity Forum 2026, secretarul de stat Carolina Novac a deschis o discuție...

Cine va echilibra sistemul energetic: câștigătorii licitației Moldelectrica, pe loturi, puteri și prețuri

Moldelectrica a anunțat acum câteva momente, rezultatele licitației pentru achiziția capacităților de echilibrare de...

Revenit de la Atena, ministrul Junghietu: Suntem mai bine pregătiți să răspundem crizelor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu spune în fața unui panel de omologi europeni, că Moldova nu mai e spectator al tranziției energetice

GIZ caută 13 fabrici din Moldova pentru audit energetic gratuit

GIZ acoperă integral costul auditului energetic industrial pentru 13 IMM-uri din Moldova. Valoare: 5.000 EUR/audit. Termen de aplicare: 29 mai 2026

ENERG.MD — De la proiecte rezidențiale la sisteme de stocare: 50 MW construiți pe nișa în care credem

ENERG.MD, parte a Grupului TELSI, livrează solar rezidențial și industrial în Moldova. 50 MW în portofoliu, echipamente premium și o nouă direcție: stocarea energiei

După 1 GW regenerabil instalat, Moldova se lovește de următorul perete: nu are unde stoca energia

Ministerul Energiei caută scheme de sprijin pentru baterii, după ce regenerabilele au depășit 1 GW instalat, iar sistemul are nevoie de circa 600 MWh de stocare

Ministerul Energiei: clarificăm exproprierile terenurilor ca să accelerăm proiectele liniilor electrice

Ministerul Energiei intră în ședința Guvernului din 13 mai cu o intervenție legislativă care...

CET Nord deschide o oportunitate de investiție privată: 70 MW de baterii de stocare a energiei la Bălți

CET Nord a lansat licitația pentru instalarea unui sistem de stocare a energiei electrice de 70 MW pe platforma centralei termoelectrice din Bălți

Petrol sub pășuni: povestea necunoscută a zăcămintelor din sudul Moldovei

La Văleni, raionul Cahul, funcționează singurele zăcăminte de petrol din Republica Moldova — descoperite în anii 1950 de geologii sovietici și exploatate aproape neîntrerupt...