Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

ANRE va împărți firmele după consumul de gaze

SURSĂanre

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) vrea să-i împartă pe consumatorii non-casnici de gaze – adică firmele, instituțiile, fabricile – în trei grupe simple, după cât gaz „ard” într-un an. Ideea e să fie mai clar pentru toată lumea cine sunt „marii consumatori” și cine se încadrează la „mici”, iar tarifele și politicile energetice să poată fi ajustate mai ușor.

Cum se fac grupele

GrupaCât consumă pe an
MiciPână la 10 000 m³
Mijlocii10 000 – 100 000 m³
MariPeste 100 000 m³

Dacă firma ta intră peste 100 000 m³, intri direct pe lista „VIP-urilor” gazelor naturale.

Împărțirea contează pentru că furnizorii pot crea tarife dedicate fiecărei categorii, în loc să aplice un singur preț pentru toți consumatorii. Ea aduce transparență, deoarece operatorii de sistem vor publica, în 30 de zile de la aprobarea Hotărârii, lista marilor consumatori, făcând vizibil cine influențează cel mai mult cererea. În plus, statul și ANRE vor avea date concrete pentru a dimensiona rezervele, investițiile în rețea și măsurile de eficiență energetică.

Mai întâi, verifică-ți consumul anual de gaze: pe facturi sau direct în contor găsești rapid totalul în metri cubi. Apoi gândește-ți un plan de eficiență, fiindcă dacă te regăsești în categoria „Mari”, s-ar putea să fie scump pe termen lung să rămâi cu un consum ridicat. În cele din urmă, stai de vorbă cu furnizorul: noua clasificare deschide posibilitatea unor tarife personalizate ori a unor soluții de optimizare energetică adaptate nevoilor tale.

Proiectul este în dezbatere publică. Oricine are ceva de spus – companii, ONG-uri sau simpli consumatori – poate trimite comentarii către ANRE. După aprobarea și publicarea în Monitorul Oficial, operatorii de sistem au o lună să-și publice listele cu „marii” clienți.

Pe scurt, miza este să avem o piață de gaze mai transparentă și tarife care să reflecte cât de mult sau puțin consumă fiecare. Dacă folosești gaze la birou, în fabrica ta sau într-un lanț de magazine, uită-te pe cifrele anuale: categoria în care intri s-ar putea să-ți schimbe strategia de energie pentru 2025 și mai departe.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Seara campionilor energiei verzi: Gala Moldova Eco Energetică 2025

Pe 5 decembrie 2025, de la ora 17:00, la Digital Park din Chișinău are...

ANRE vrea să rescrie mecanismul de flexibilitate la gaze: capacități repartizate după volumul real și plafon de 80% pentru jucătorii mari

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică lansează în dezbatere publică un nou proiect de...

REVISTA PRESEI RENERGY: 24–29 Noiembrie 2025

Săptămâna 24–29 noiembrie a adus un amestec intens de clarificări, reforme și proiecte noi,...

Ministerul Energiei scoate la concurs 7 funcții de consultant în structurile sale de specialitate

Weekendul este, pentru mulți, momentul în care își fac ordine în gânduri și se...

SIMILARE

ANRE vrea să rescrie mecanismul de flexibilitate la gaze: capacități repartizate după volumul real și plafon de 80% pentru jucătorii mari

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică lansează în dezbatere publică un nou proiect de...

A fost lansat Registrul electronic al garanțiilor de origine – cartea de identitate a energiei regenerabile din Moldova

ANRE a lansat Registrul electronic al garanțiilor de origine pentru energia regenerabilă – un...

Moldova se apropie de 1 GW din regenerabile și își depășește înainte de termen țintele pentru 2030

Ne apropiem de 1 GW de energie regenerabilă instalată în Republica Moldova, iar dinamica...

Studiu ANRE despre piața energiei electrice în 2025: cum arată de fapt concurența, dependența de import și viitorul CET-urilor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a finalizat studiul de piață referitoare la sectorul...

În 8 zile, de la consultare publică la text de hotărâre: cum pregătește ANRE rutele 2 și 3 Grecia–Ucraina

În una dintre ședințele următoare, Consiliul de administrație al ANRE urmează să decidă asupra...

Moldelectrica relansează, din a treia încercare, licitația pentru energia pierderilor din rețeaua de transport

Cronologia licitației pentru energia pierderilor din rețeaua de transport a Moldelectrica a devenit un...

ANRE cere încă cinci ani pentru menținerea regimului provizoriu de echilibrare a gazelor până în 2030, pe fondul nelichidității pieței angro de gaze.

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a pus în consultare publică un proiect...

Prezentarea modelului de piață și a platformei PZU: webinar organizat de OPEM și OPCOM

Operatorul Pieței de Energie M S.R.L. din Republica Moldova (OPEM) și Operatorul Pieței de...

Am lansat prima hartă digitală completă a unităților de energie regenerabilă din Moldova

Deocamdată, în Republica Moldova nu există o sursă centralizată care să ofere o imagine...