Poleiul pune rețelele la pământ: mii de consumatori fără energie, echipele intervin 24/24

În aceste zile, condițiile meteorologice rămân pe alertă, iar meteorologii au avertizat asupra ninsorilor, chiciurii și temperaturilor scăzute, un mix care amplifică riscul de avarii în infrastructura energetică și de întreruperi punctuale ale alimentării. Pe acest fundal, operatorii din sectorul electroenergetic își intensifică monitorizarea și trec în regim de vigilență sporită, cu accent pe sectoarele expuse din câmp deschis, unde depunerile de gheață pe conductoare și rafalele de vânt cresc solicitările mecanice asupra liniilor. În paralel, dispeceratele urmăresc în timp real parametrii rețelelor, pentru a limita propagarea deranjamentelor și pentru a prioritiza intervențiile în zonele cu acces dificil.

Actualizare de la Î.S. „Moldelectrica” (rețeaua de transport): În contextul instituirii codului portocaliu de ploi și depuneri de chiciură pe teritoriul Republicii Moldova, Î.S. „Moldelectrica” a informat că, pe parcursul zilei de astăzi, în urma monitorizării continue a stării operative a rețelei electrice de transport, au fost depistate deconectări izolate la nivel de 110 kV în zona municipiului Orhei, precum și la nivel de tensiune medie, cu impact minim asupra consumatorilor finali. Operatorul a precizat că deconectările identificate la nivelul rețelei de transport nu au generat întreruperi semnificative, regimurile de funcționare fiind menținute în limitele admise. Totodată, Moldelectrica a raportat că echipele operative de dispecerat, împreună cu echipele din teritoriu, activează în regim de permanență, cu supraveghere sporită a infrastructurii, monitorizare în timp real a liniilor aeriene și a stațiilor electrice și capacitate de intervenție promptă pentru localizarea și remedierea eventualelor deranjamente. Operatorul a mai transmis aplicarea unor măsuri suplimentare de prevenire și limitare a impactului fenomenelor de iarnă, inclusiv intensificarea controalelor operative și menținerea echipelor tehnice în stare de alertă, cu informarea autorităților competente și a publicului privind evoluția situației.

Pe segmentul de distribuție, operatorii raportează efecte mai vizibile în teren, în special acolo unde chiciura se depune pe conductoare și unde vântul crește riscul de rupere a elementelor de rețea sau de contact accidental cu vegetația. În astfel de condiții, intervențiile se complică logistic, mai ales în extravilan, pe porțiuni de rețea aflate la distanță, în câmp deschis, unde accesul se face greu și lucrările necesită timp suplimentar pentru securizarea zonei și verificarea parametrilor înainte de realimentare.

Premier Energy Distribution a raportat astăzi avarii în rețelele de distribuție, generate de vânt puternic și depuneri de gheață pe conductoarele liniilor electrice, cu impact accentuat în zone extravilane greu accesibile. Operatorul a raportat că echipele de intervenție sunt în teren și lucrează pentru identificarea punctelor de defect și remedierea defecțiunilor apărute. La ora 17:00, Premier Energy Distribution a raportat că 11 localități din raioanele Criuleni, Orhei, Călărași și Ceadîr-Lunga se confruntau cu lipsa energiei electrice, iar intervențiile rămâneau îngreunate de meteo severă și accesul dificil către liniile electrice aflate la distanță, în câmp deschis.

Timeline – evoluția situației (26 ianuarie 2026):

09:30 – Premier Energy Distribution a raportat întreruperi în rețeaua de medie tensiune, cu 9 localități parțial deconectate din raioanele Criuleni, Orhei, Telenești, Călărași și Ștefan Vodă, după defecțiuni apărute pe fondul condițiilor meteo nefavorabile; echipele operative au fost antrenate în identificarea defectelor și remediere.

12:30 – Premier Energy Distribution a raportat că erau afectate parțial 13 localități din centrul și sudul țării și a avertizat asupra riscului sporit asociat conductoarelor rupte, căzute la sol, în condiții de vânt și chiciură, cu solicitarea de prudență maximă și restricționarea accesului în zonele de risc până la intervenția echipelor.

17:00 – Premier Energy Distribution a raportat 11 localități fără energie electrică în raioanele Criuleni, Orhei, Călărași și Ceadîr-Lunga, cu restabilire în curs, în condiții îngreunate de vreme și acces.

20:00 – S.A. „RED-Nord” a raportat o situație operativă separată pentru nordul țării, cu deconectări avariate și consumatori afectați.

S.A. „RED-Nord” a raportat că, în urma condițiilor meteorologice nefavorabile înregistrate astăzi, caracterizate prin polei și chiciură, în rețelele electrice de distribuție din nordul Republicii Moldova au fost înregistrate mai multe deconectări avariate. Conform situației operative din 26.01.2026, ora 20:00, operatorul a raportat 14 deconectări cu durată mai mare de 3 minute, fiind afectați 4 055 consumatori din 43 localități ale raioanelor Florești, Ocnița, Rezina și Soroca. RED-Nord a raportat că echipele operative de reparație activează 24/24 și sunt mobilizate în teren pentru remedierea defecțiunilor și restabilirea alimentării cu energie electrică în cel mai scurt timp posibil, în condiții de siguranță.

În ceea ce privește securitatea electrică, operatorii reiterează că orice conductor rupt, căzut la pământ sau care atârnă suspect trebuie ocolit și semnalat imediat, fără apropiere și fără intervenții asupra instalațiilor electrice. Pentru raportarea incidentelor, consumatorii pot apela linia Premier Energy Distribution, 022 43 11 11, respectiv linia S.A. „RED-Nord”, 023124201, în regim de urgență.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

WindRise Plus mai aduce o unitate de stocare: BESS de 5 MWh instalat la Bujor, integrarea urmează

WindRise Plus a adus pe amplasament sistemul de stocare destinat parcului fotovoltaic din satul...

Moldova și Ucraina vor să extindă capacitatea de schimb a energiei electrice cu țările din regiune

Pe 9 aprilie, directorii și specialiștii operatorilor sistemelor de transport al energiei electrice din...

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

SIMILARE

WindRise Plus mai aduce o unitate de stocare: BESS de 5 MWh instalat la Bujor, integrarea urmează

WindRise Plus a adus pe amplasament sistemul de stocare destinat parcului fotovoltaic din satul...

Moldova și Ucraina vor să extindă capacitatea de schimb a energiei electrice cu țările din regiune

Pe 9 aprilie, directorii și specialiștii operatorilor sistemelor de transport al energiei electrice din...

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Carolina Novac pentru PV Magazine: Energia solară intră în prima linie a securității energetice

Din interviul pentru PV Magazine se vede că, pentru Carolina Novac, discuția despre fotovoltaice...