ANRE a anunțat o ședință publică a Consiliului de administrație pentru marți, 16 decembrie 2025, ora 13:30, în care pune la vot două proiecte de hotărâre legate direct de piața gazelor: modificarea metodologiei de tarifare pentru distribuție și modificarea regulilor serviciului de flexibilitate prin „stocare în conductă” prestat de operatorul de transport. Ședința se desfășoară online, cu acces public prin linkul indicat de instituție.
Primul proiect deschide formal calea pentru un mecanism de „tarif uniform” la distribuția gazelor naturale, diferențiat după nivelul de presiune al rețelei, nu după operator sau teritoriu. Textul proiectului introduce explicit, în metodologia aprobată prin Hotărârea ANRE nr. 443/2020, un capitol de reguli care acoperă calculul tarifelor uniforme, plățile compensatorii de egalizare între operatorii de distribuție și recuperarea eventualelor deficite care apar atunci când plățile compensatorii întârzie sau nu se achită. În același pachet, proiectul definește „entitatea pentru reconciliere”, organismul desemnat de ANRE care gestionează fluxurile de egalizare între operatori, astfel încât fiecare să își recupereze integral venitul reglementat fără venituri în exces.
Tot aici apare și un element tehnic care merită reținut: proiectul completează metodologia cu o formulă pentru un „preț reglementat mediu ponderat anual” în contextul furnizării de ultimă opțiune și stabilește rolul acestui preț ca plafon pentru determinarea prețului mediu ponderat anual de procurare. Textul indică aplicarea plafonului de la 1 octombrie 2026 și precizează nivelul plafonului pentru intervalul până la 30 septembrie 2026.
Al doilea proiect intervine asupra serviciului de flexibilitate prin stocare în conductă, reglementat prin Hotărârea ANRE nr. 701/2024, adică acel instrument operațional prin care operatorul sistemului de transport alocă participanților la piață o capacitate tehnică de echilibrare în interiorul rețelei. Proiectul introduce o recalculare intralunară: în ziua a 10-a a fiecărei luni, operatorul de transport recalculează capacitatea alocată fiecărei părți responsabile de echilibrare pe baza cotei de piață recalculată și a volumelor transportate în zilele 1–9. Capacitatea inițială rămâne valabilă pentru primele nouă zile, iar capacitatea recalculată se aplică din ziua a zecea până la finalul lunii.
Textul include și două mecanisme de control. Primul introduce un plafon de 0,8 pentru cota de piață utilizată la alocare, în cazul în care calculul depășește acest prag. Al doilea permite transferul capacității recalculare între participanți, pe baza notificării ambelor părți către operator, cu termen de 48 de ore de la primirea informației despre capacitatea recalculată. Proiectul ajustează și regula de determinare a cantității Qf aferente serviciului, cu plafoane distincte pentru perioada 1–9 și pentru perioada de la ziua a zecea, precum și obligația operatorului de a reduce proporțional capacitățile dacă „condițiile LP” o cer.
În termeni de impact, primul proiect țintește arhitectura tarifelor reglementate la distribuție și introduce instrumente de egalizare între operatori, iar al doilea rafinează modul în care flexibilitatea tehnică din sistem se distribuie pe parcursul lunii, cu accent pe volumele reale din prima parte a lunii și pe limitarea concentrării la actorii mari. Decizia finală se ia în ședința publică din 16 decembrie, pe agenda anunțată de ANRE.




