Anunț de ultimă oră: Prim-ministrul Dorin Recean a anunțat demisia Ministrului Energiei

SURSĂGUVERNUL

Astăzi, prim-ministrul Dorin Recean a susținut o conferință de presă în care a anunțat măsuri de urgență pentru gestionarea crizei din sectorul energetic al Republicii Moldova. Într-o declarație fermă, premierul a cerut demisia a trei oficiali responsabili de situația actuală, subliniind erorile critice comise în procesul de achiziție și gestionare a resurselor energetice.

https://www.facebook.com/share/v/17yuM3NA5P/?

Prim-ministrul a cerut demisia următorilor oficiali:

  1. Victor Parlicov, ministrul energiei, acuzat de gestionarea defectuoasă a sectorului energetic și de lipsa de acțiune în momente critice.
RENERGY
  1. Victor Bânzari, director general al Energocom, pentru neimplementarea achizițiilor de gaze naturale la prețuri avantajoase, din cauza unor „proceduri birocratice”.
  2. Sergiu Tofilat, membru al Consiliului de Observatori Moldovagaz, pentru blocarea nejustificată a achizițiilor de gaze de către instituțiile responsabile.

Aceste persoane fie au blocat, fie nu au acționat la momentul potrivit pentru a achiziționa gaze la cel mai convenabil preț,” a declarat premierul.

Măsuri imediate și Starea de Urgență în energetică

În contextul sezonului de iarnă, prim-ministrul a anunțat instituirea unei stări de urgență în sectorul energetic, valabilă din 16 decembrie. Această măsură va permite autorităților să gestioneze mai eficient aprovizionarea cu gaze și energie electrică, inclusiv în regiunea transnistreană.

Premierul a menționat că, în lipsa unui nou ministru al energiei, va prelua personal portofoliul acestui minister pentru a coordona măsurile necesare în acest sector vital.

Prim-ministrul a detaliat o serie de măsuri prioritare:

  • Moldelectrica trebuie să asigure interconexiuni pentru importul de energie electrică și să pregătească scenarii pentru operarea insulară cu România.
  • Energocom are obligația de a încheia contracte de contingență pentru aprovizionarea continuă cu electricitate și gaze naturale.
  • VestmoldTransgaz va mări capacitatea de echilibrare între sistemele de transport al gazelor cu Ucraina.
  • Termoelectrica va crește capacitatea de producție în cazul în care centrala de la Cuciurgani devine nefuncțională.

Recean a solicitat societății civile să propună un nou membru al Consiliului de Observatori MoldovaGaz, subliniind necesitatea unei conduceri responsabile și transparente. Totodată, Consiliul de Observatori este obligat să implementeze rapid rezultatele concursului pentru numirea unei noi conduceri.

În cadrul unei ședințe desfășurate ieri, Guvernul a analizat riscurile legate de evoluțiile regionale, inclusiv impactul războiului din Ucraina asupra infrastructurii energetice. Premierul a cerut instituțiilor statului să fie pregătite pentru „absolut orice scenariu,” subliniind faptul că „frigul este folosit ca o armă împotriva oamenilor din întreaga regiune.”

Prim-ministrul Dorin Recean a asigurat cetățenii că Guvernul va depune toate eforturile pentru a minimiza impactul crizei asupra populației și pentru a proteja securitatea energetică a Republicii Moldova.

Avem responsabilitatea să asigurăm țara cu gaze și electricitate la momentul oportun, iar aceste măsuri sunt doar începutul pregătirilor pentru o iarnă dificilă,” a concluzionat premierul.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

România declară linia Suceava–Bălți proiect de importanță națională și deblochează construcția interconexiunii cu Moldova

România declară linia Suceava–Bălți proiect național și deblochează exproprierile pentru interconexiunea de 400 kV

Moldova investește 1,4 miliarde de lei în clădiri eficiente energetic. Pe 27 mai, sectorul construcțiilor află cum poate accesa acești bani

Clădirile consumă jumătate din energia Moldovei. Pe 27 mai, industria construcțiilor caută răspunsurile la cea mai costisitoare problemă.

Analiză Renergy: radiografia bătăliei din spatele noului Regulament de Racordare — cine și ce a cerut, de ce, și unde ANRE a spus da...

ANRE a aprobat cel mai așteptat regulament din energia regenerabilă a Moldovei. Acum mergem mai departe: o radiografie a celor 606 propuneri din consultările publice, ca să vedem cum arată reforma de pe partea cealaltă a mesei

SIMILARE

România declară linia Suceava–Bălți proiect de importanță națională și deblochează construcția interconexiunii cu Moldova

România declară linia Suceava–Bălți proiect național și deblochează exproprierile pentru interconexiunea de 400 kV

Moldova investește 1,4 miliarde de lei în clădiri eficiente energetic. Pe 27 mai, sectorul construcțiilor află cum poate accesa acești bani

Clădirile consumă jumătate din energia Moldovei. Pe 27 mai, industria construcțiilor caută răspunsurile la cea mai costisitoare problemă.

Regulamentul care poate debloca gigawații blocați artificial în rețea: ANRE votează marți cel mai așteptat act normativ din regenerabile

Pe 28 aprilie 2026, Consiliul de Administrație al ANRE are pe ordinea de zi aprobarea noului Regulament privind racordarea la rețelele electrice și prestarea...

WindRise Plus mai aduce o unitate de stocare: BESS de 5 MWh instalat la Bujor, integrarea urmează

WindRise Plus a adus pe amplasament sistemul de stocare destinat parcului fotovoltaic din satul...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Ucraina revizuiește prețurile plafon la energie electrică. Efectele posibile asupra pieței și asupra Moldovei

Ucraina a lansat procedura de revizuire a prețurilor plafon de pe piața energiei electrice....

De la 600MW în 2024 la peste 1GW în 2026: Green energy Made in Moldova

Depășirea pragului de 1 GW la capacitatea instalată din surse regenerabile vine după cel...

Energocom a acoperit integral consumul de energie electrică pentru 25 martie, fără energie de avarie

Energocom și Moldelectrica au obținut capacitatea Intra-Day necesară pentru acoperirea integrală a consumului de...