Două centrale fotovoltaice de 90 MW vor fi construite până la sfârșitul anului

Guvernul a aprobat astăzi două proiecte de hotărâre privind autorizarea construcției a două centrale electrice fotovoltaice de mare capacitate în localitățile Negureni, raionul Telenești, și Rădeni, raionul Strășeni. Noile unități de producție a energiei electrice din surse regenerabile vor adăuga o capacitate instalată totală de 90 MW, contribuind astfel la creșterea ponderii energiei verzi în sistemul energetic național.

Conform legislației în vigoare, construcția centralelor electrice din piața liberă cu o capacitate mai mare de 20 MW trebuie să fie aprobată de către Guvern.

Centrala fotovoltaică din Negureni va avea o capacitate instalată de 40 MW, în timp ce centrala din Rădeni va dispune de 50 MW. Ambele unități urmează să fie puse în funcțiune până în decembrie 2025, contribuind astfel la sporirea producției de energie electrică din surse regenerabile și reducerea dependenței de resursele convenționale.

Cele două centrale fotovoltaice vor genera anual peste 100 milioane kWh, acoperind o parte semnificativă din necesarul de energie electrică al malului drept al râului Nistru. Odată cu darea în exploatare a acestor noi capacitați, puterea totală instalată a surselor de energie regenerabilă din Republica Moldova va crește la aproximativ 670 MW, comparativ cu 580 MW la finele anului 2024.

Ambele parcuri fotovoltaice vor livra energia produsă în piața liberă, fără a beneficia de vreun mecanism de sprijin de stat aplicat în Moldova. Acest aspect subliniază atractivitatea sectorului energiei regenerabile ca domeniu investițional, precum și stabilitatea cadrului normativ din domeniu.

Prin dezvoltarea acestor proiecte, Republica Moldova face un pas important în consolidarea securității energetice și reducerea emisiilor de carbon, aliniindu-se la obiectivele stabilite în Strategia Energetică Națională. Guvernul își reafirmă astfel angajamentul față de:

  • Asigurarea stabilității sistemului electroenergetic;
  • Creșterea ponderii energiei regenerabile în mixul energetic național;
  • Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră;
  • Protejarea mediului înconjurător;
  • Valorificarea terenurilor neutilizate pentru producerea energiei verzi.
Q Group Banner
spot_imgspot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Energocom a cumpărat mai puțină energie în februarie și la un preț mai mic decât în ianuarie

Cele mai recente date publicate de Energocom arată că, în februarie 2026, compania a...

Peste 22 MW ies din schema pentru producători eligibili mici după abateri constatate de ANRE

ANRE a anulat statutul de producător eligibil mic pentru 13 titulari de proiecte regenerabile...

SIMILARE

Moldova discută cu investitori greci proiecte în energie, rețele și stocare

Moldova și Grecia au deschis o discuție aplicată despre investiții și proiecte energetice, cu...

Mâine la Bucureşti începe GREEN ENERGY EXPO & ROMENVIROTEC 2026

De mâine, începe GREEN ENERGY EXPO & ROMENVIROTEC, cel mai important eveniment dedicat comunităților...

Moldelectrica a stabilit câștigătorii licitației pentru capacități de echilibrare

Moldelectrica a stabilit câștigătorii licitației pentru achiziția capacităților de echilibrare, însă nu a făcut...

Premier Energy Distribution raportează valori ridicate ale consumului în primele luni din 2026

Consumul de energie electrică a crescut foarte tare la începutul anului 2026 în rețelele...

Fostul șef de la Moldelectrica, Sergiu Aparatu, preia conducerea unei noi asociații pentru protecția consumatorilor de energie

Sergiu Aparatu, fost director Moldelectrica, a preluat funcția de președinte al Asociației Obștești „Abilitarea...

ANRE a aprobat tarifele 2026 pentru energia din surse regenerabile

Pe 19 februarie am scris că ANRE pregătește actualizarea pentru 2026 a tarifelor și...

Fico cere stoparea livrărilor de urgență către Ucraina. Kievul spune că sistemul nu este afectat, iar importurile comerciale continuă

Premierul slovac Robert Fico a anunțat că Slovacia nu va mai acorda Ucrainei ajutor...