Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 23:03
spot_imgspot_img

Ministerul Energiei: Vineri va avea loc un atelier dedicat investitorilor în energie verde

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Ministerul Energiei va organiza vineri, 11 octombrie 2024, un atelier de lucru destinat investitorilor interesați de licitațiile pentru obținerea statutului de producător eligibil mare în sectorul energiei regenerabile.

Evenimentul va oferi informații importante despre licitație, inclusiv calendarul acesteia, criteriile de eligibilitate și procesul de depunere a documentației necesare, precum și detalii despre evaluarea ofertelor financiare. Participanții vor avea ocazia să afle mai multe despre obținerea statutului de producător eligibil mare, fiind abordate și aspectele legislative și procedurale relevante.

În cadrul atelierului vor avea loc sesiuni de întrebări și răspunsuri, unde investitorii pot interacționa cu Secretara de Stat a Ministerului Energiei, Carolina Novac, și experți din instituții naționale și internaționale, inclusiv reprezentanți ai BERD, DLA Piper și NERA.

Atelierul se va desfășura în format hibrid, la sala de conferințe Maib Park din Chișinău, iar investitorii sunt invitați să confirme participarea până la 9 octombrie 2024, trimițând un e-mail la doina.dinga@energie.gov.md.

Pentru informații suplimentare și programul complet al evenimentului, consultați agenda disponibilă online.

RECENTE

Pragul stocului strategic de gaze va urca la 50 mil. m³, cu acces permis doar în situații de urgență

Moldova rămâne dependentă aproape 100 % de importurile de gaze, iar episoadele de criză...

Guvernul va ratifica grantul E5P de 15 mil. € pentru modernizarea termoficării Chișinăului

În ședința de miercuri, 21 mai 2025, Executivul va examina un proiect de lege...

ULTIMA ORĂ! Au fost aleși cei patru membri ai Consiliului de administrație Moldelectrica

Ministerul Energiei a încheiat procesul de selecție pentru ocuparea celor patru funcții vacante în...

Simtel urcă la 16,1 mil. € venituri și 1,1 mil. € profit net în T1 2025

Simtel a încheiat T1 2025 cu venituri operaționale de peste 16 milioane €,...

SIMILARE

Guvernul va ratifica grantul E5P de 15 mil. € pentru modernizarea termoficării Chișinăului

În ședința de miercuri, 21 mai 2025, Executivul va examina un proiect de lege...

ULTIMA ORĂ! Au fost aleși cei patru membri ai Consiliului de administrație Moldelectrica

Ministerul Energiei a încheiat procesul de selecție pentru ocuparea celor patru funcții vacante în...

Simtel urcă la 16,1 mil. € venituri și 1,1 mil. € profit net în T1 2025

Simtel a încheiat T1 2025 cu venituri operaționale de peste 16 milioane €,...

Prag de 10 kW și cotă unică de 100 MW: proiectul Ministerului Energiei care resetează regulile facturării nete până în 2025

În 2023, odată cu trecerea de la contorizarea netă la facturarea netă, primele scenarii...

Noua Metodologie de calcul a tarifelor de distribuție, pe agenda ANRE de astăzi pentru aprobare

Astăzi, ANRE va aviza pozitiv noua Metodologie de calculare, aprobare și aplicare a tarifelor...

Statul va garanta un împrumut BERD pentru Energocom ca să facem rezerve de gaz și curent înainte de iarna 2025 – 2026

Ministerul Energiei a anunțat că începe să scrie o hotărâre de Guvern prin care...

Se scumpește curentul în România: noi tarife din 1 iulie

Prețul energiei electrice crește în România de la 1 iulie 2025, iar noile tarife...

Junghietu: Securitatea energetică este o chestiune de suveranitate – concluzii după reuniunea regională de la Varșovia

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a revenit din Polonia, unde a participat la reuniunea dedicată...

Trenuri electrice în Moldova: proiectul‑draft al standardelor de electrificare feroviară intră în consultare publică

Avem motive serioase de optimism că locomotivele electrice vor deveni realitate în Moldova, deoarece...