Pexapark: Piața europeană PPA – Dezarmarea volatilității și perspectivele pentru 2023

SURSĂpexapark

Un raport detaliat intitulat “European PPA Market Outlook 2023” a fost prezentat de Pexapark, oferind o analiză amănunțită a evenimentelor majore din 2022 și așteptările pentru anul următor.

Piața energiilor regenerabile a fost puternic afectată de volatilitatea prețurilor în 2022, dar acest an neconvențional a reprezentat și o oportunitate de învățare și adaptare a pieței.

Raportul oferă o revizuire completă a încheierii acordurilor PPA în 2022 și cum piața a reușit să facă față situației, creând ceea ce a fost numit “miracolul activității PPA”. De asemenea, se pune accentul pe impactul semnificativ al volatilității exorbitante și perspectiva pentru temele-cheie, cum ar fi distincția între Baseload vs Pay-as-Produced, PPA pe termen scurt și evaluarea riscului regulamentar la nivelul UE.

Echipa de analiști de la Pexapark prezintă, de asemenea, topul lor de predicții pentru 2023, dezvăluind ceea ce se prefigurează pentru industria energiilor regenerabile.

Descărcați acest raport cuprinzător pentru a afla ce deține viitorul pentru energiile regenerabile fără subvenții, în baza analizei realizate de Luca Pedretti, COO & Co-fondator și Maritina Kanellakopoulou, analist principal de insight-uri la Pexapark.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Moldova’s largest Huawei energy storage system goes live in Rădeni

Moldova now has its largest Huawei energy storage system in operation. The 60 MWh...

Cel mai mare sistem de stocare Huawei în Moldova, inaugurat astăzi la Rădeni

Sistem de stocare 60 MW / 120 MWh Huawei, integrat cu parc fotovoltaic de 50 MW la Rădeni. Solaren livrează primul proiect utility-scale complet din Moldova

Primul trimestru CBAM: comerțul cu electricitate între UE și Balcanii de Vest a scăzut cu 25%

Secretariatul Comunității Energetice avertizează că CBAM a perturbat comerțul regional cu electricitate în T1 2026, inclusiv integrarea piețelor din Moldova

Energocom, trimisă să dea volum bursei de energie: din 2027, obligația ar putea ajunge și la furnizorii reglementați

Ministerul Energiei a discutat ieri, 28 aprilie, cu producătorii, furnizorii, traderii și agregatorii despre...

SIMILARE

UE și BERD caută experți pentru CNED și Moldelectrica

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), în colaborare cu Uniunea Europeană, a lansat...

ENTSO-E recomandă excluderea activităților TSO din sfera CBAM

Asociația Europeană a Operatorilor de Sisteme de Transport al Energiei Electrice (ENTSO-E) a publicat...

Blackout parțial în Peninsula Iberică: restabilirea continuă

În 28 aprilie 2025, la ora 12:32 (CET), sistemul electric al Peninsulei Iberice s-a...

Un alt stadion european cu acoperiș fotovoltaic: Ernst Happel din Viena produce 3,8 GWh pe an

Ernst Happel Stadion din Viena, cel mai mare stadion al Austriei, a terminat recent...

Planul de acțiune pentru Energie al Comisiei Europene: reducerea costurilor și atragerea investițiilor

Comisia Europeană a lansat recent Planul de Acțiune pentru Energie Accesibilă, o inițiativă strategică...

Amânare de ultim moment a deciziei de divizare a piețelor de energie electrică din Franța și Germania

Asociația operatorilor de rețele Entso-E a confirmat pentru Euractiv că poziția, care este în...

În 2024, Europa a înregistrat peste 4.000 de ore de prețuri negative la energie electrică, iar România

În 2024, Europa a înregistrat un număr record de perioade în care prețurile energiei...

Măsurile propuse de PPE pentru susținerea economiei europene: Avantaje și riscuri pentru tranziția ecologică

La summitul din Berlin din 18-19 ianuarie 2025, liderii Partidului Popular European (PPE) au...