Planul de acțiuni 2025–2026 pentru licitațiile de producător eligibil mare, supus consultării publice

Ministerul Energiei a inițiat procesul de consultare publică a Proiectului dispoziției Guvernului prin care se propune aprobarea Planului de acțiuni privind organizarea licitațiilor pentru oferirea statutului de producător eligibil mare în perioada 2025–2026. Proiectul stabilește pașii și termenele pentru desfășurarea noilor licitații destinate capacităților de generare a energiei electrice din surse regenerabile, precum și responsabilitățile instituțiilor implicate.

Potrivit proiectului, Ministerul Energiei va coordona procesul de pregătire și desfășurare a licitațiilor, în colaborare cu Secretariatul Comunității Energetice, partenerii de dezvoltare și investitorii interesați de dezvoltarea capacităților de producere a energiei din surse regenerabile. În Planul de acțiuni se regăsesc etape esențiale, precum:

  • Analiza sistemului electroenergetic național și determinarea capacităților optime de producere și stocare a energiei electrice din surse regenerabile;
  • Elaborarea documentației de licitație și publicarea acesteia, însoțită de consultări cu mediul de afaceri;
  • Evaluarea ofertelor și desemnarea câștigătorilor printr-o procedură transparentă;
  • Aprobarea de către Guvern a hotărârii privind oferirea statutului de producător eligibil mare.

Inițiativa urmărește crearea unui cadru clar și previzibil pentru investitorii interesați de proiecte de energie regenerabilă, asigurând premisele pentru consolidarea securității energetice naționale și reducerea dependenței de importuri. Conform Notei explicative, toate acțiunile incluse în Plan vor fi realizate din fondurile deja alocate instituțiilor publice responsabile, precum și din surse atrase conform legislației în vigoare.

Proiectul de dispoziție și documentele aferente pot fi consultate pe site-ul Ministerului Energiei și pe platforma guvernamentală de consultări publice. Toate părțile interesate – reprezentanți ai mediului de afaceri, organizații neguvernamentale, experți în domeniul energetic și cetățeni – sunt încurajate să transmită opinii și recomandări, astfel încât deciziile finale să beneficieze de un larg consens și să răspundă așteptărilor publicului.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

O nouă lege pentru orașe – o nouă logică de mobilitate urbană pentru Chișinău și Bălți

La Guvern se discută despre o lege nouă care poate schimba destul de mult...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

SIMILARE

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Carolina Novac pentru PV Magazine: Energia solară intră în prima linie a securității energetice

Din interviul pentru PV Magazine se vede că, pentru Carolina Novac, discuția despre fotovoltaice...

Premier Energy Distribution: Smart City începe cu rețeaua și regulile tehnice

În perioada 2–5 aprilie, MOLDENERGY a adus la Moldexpo nu doar componenta clasică de...

Position Paper: EBA spune că legea regenerabilelor ratează problema reală și nu produce investiții

EBA Moldova a publicat un position paper și l-a transmis Ministerului Energiei în cadrul...