Simtel va dezvolta la Sebeș unul dintre cele mai mari proiecte hibrid fotovoltaic și stocare din România

Simtel (BVB: SMTL), grup de inginerie și tehnologie listat pe Piața Principală a Bursei de Valori București și unul dintre cei mai importanți jucători din domeniul energiei regenerabile din România anunță semnarea unui contract în valoare de aproximativ 217 de milioane de lei (fără TVA) cu HEPA Energy, deținută de o companie-mamă din Israel. Contractul vizează proiectarea, construcția și punerea în funcțiune a unui parc fotovoltaic cu o capacitate instalată de aproximativ 68 MWp și a unui sistem de stocare de energie de tip BESS (Battery Energy Storage Solution) cu o capacitate de stocare de 180 MWh, în Sebeș, județul Alba.

Proiectul are o durată estimată de implementare de 12 luni, la finalul cărora Simtel va livra o centrală hibridă PV+BESS (fotovoltaic + stocare în baterii) la cheie. Ulterior, compania va asigura servicii de mentenanță pe o perioadă de cel puțin 10 ani, garantând performanța și continuitatea producției. Simtel va acționa ca antreprenor general, fiind responsabilă de furnizarea tuturor serviciile specifice unui contract EPC (Engineering, Procurement, and Construction), de la proiectare și inginerie până la execuție și punere în funcțiune.

Ne bucurăm că vom fi angrenați într-o inițiativă care reprezintă un pas major pentru sectorul energiei regenerabile din România, fiind unul dintre cele mai mari proiecte hibrid fotovoltaic cu stocare în baterii (PV+BESS) anunțate până acum la nivel național. Proiectul va integra cele mai performante echipamente disponibile pe piață și o soluție de proiectare concepută pentru a optimiza funcționarea în tandem a centralelor fotovoltaice și a sistemelor de stocare. Suntem încântați să colaborăm cu o companie din Israel, care deține o vastă experiență internațională în domeniul energiei verzi, și să contribuim împreună la diversificarea surselor de energie ale României. Totodată, implicarea noastră în acest proiect confirmă direcția noastră strategică de a dezvolta soluții complexe și de referință pentru tranziția energetică a țării,” a declarat Mihai Tudor, CEO al Simtel Team.

RENERGY

Ne bucurăm să lansăm noua noastră activitate în România, împreună cu Grupul Simtel, un partener profesionist, cu experiență solidă și cu perspective de dezvoltare remarcabile. Suntem încrezători în succesul acestui proiect, pe care îl vedem drept punctul de pornire al unei serii de inițiative importante și provocatoare, într-o piață aflată într-o creștere rapidă și dinamică”, a declarat reprezentantul companiei-mamă, Alon Gilan, Director Proiecte Europene.

Energia regenerabilă produsă și stocată în cadrul acestui proiect va fi destinată livrării în rețeaua națională, având un rol important în asigurarea securității energetice și în transformarea treptată a sistemului energetic într-unul sustenabil.

Acesta este cel de-al cincilea contract semnificativ semnat de companie în ultimele trei luni, valoarea cumulată a celor cinci contracte ridicându-se la aproximativ 670 milioane de lei (fără TVA).

În ultimii cinci ani, Simtel a proiectat și pus în funcțiune instalații fotovoltaice cu o capacitate totală de peste 500 MWp pentru clienți din diverse industrii. Parcurile fotovoltaice pentru care Simtel furnizează servicii de exploatare și întreținere (O&M), în prezent, totalizează peste 450 MWp de capacitate instalată, echipele Simtel gestionând peste 5.000 de intervenții anuale.

Despre Simtel

Simtel este un grup de tehnologie, inginerie și inovare, cu origini românești, prezență internațională și o viziune globală. Grupul oferă companiilor și organizațiilor soluții complete și ecosisteme integrate, de la consultanță, autorizare, proiectare, inginerie și construcție, până la mentenanță, operare, măsurare, control și furnizare de energie. Expertiza 360° a grupului acoperă domeniul centralelor fotovoltaice, al telecomunicațiilor, al sistemelor de stocare a energie, dar și dezvoltarea de platforme software și automatizarea proceselor robotice, în vederea optimizării tuturor resurselor și creșterea eficienței. Simtel Team este listată pe Piața Principală a Bursei de Valori București sub simbolul bursier SMTL.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

O nouă lege pentru orașe – o nouă logică de mobilitate urbană pentru Chișinău și Bălți

La Guvern se discută despre o lege nouă care poate schimba destul de mult...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

SIMILARE

Europa forțează integrarea energetică în Sud-Est: reguli comune la gaze și cuplare rapidă a piețelor de electricitate înainte de aderare

Parlamentarii discută în aceste zile despre un subiect fin, dar urgent: cum își securizează...

Interviu cu Romeo Lopotenco: proiectele QGROUP, huburile energetice și presiunea pe infrastructura rețelelor

În ultimii ani, Moldova a atras investiții tot mai consistente în zona energiei verzi,...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Carolina Novac pentru PV Magazine: Energia solară intră în prima linie a securității energetice

Din interviul pentru PV Magazine se vede că, pentru Carolina Novac, discuția despre fotovoltaice...

Premier Energy Distribution: Smart City începe cu rețeaua și regulile tehnice

În perioada 2–5 aprilie, MOLDENERGY a adus la Moldexpo nu doar componenta clasică de...

Position Paper: EBA spune că legea regenerabilelor ratează problema reală și nu produce investiții

EBA Moldova a publicat un position paper și l-a transmis Ministerului Energiei în cadrul...