spot_imgspot_img
CHIȘINĂU TICKER
CHIȘINĂU 00 : 00 01/01/1970 Loading weather... Loading air quality...

Italia va acorda Republicii Moldova 10 milioane de euro pentru reducerea vulnerabilității energetice

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Italia va acorda Republicii Moldova 10 milioane de euro pentru compensarea facturilor la energie, implementarea programului de instalare a contoarelor inteligente de energie electrică și pentru măsuri de eficiență energetică. Acest lucru va fi posibil după ce astăzi la Chișinău a fost semnat Acordul de finanțare pentru accelerarea tranziției echitabile în R. Moldova.

RENERGY

Documentul a fost semnat de către ambasadorul Italiei în Republica Moldova, Lorenzo Tomassoni și Reprezentanta rezidentă PNUD la Chișinău Daniela Gasparikova, în prezența ministrului Energiei, Victor Parlicov și a ministrului Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu.

RENERGY

Ambasadorul Italiei în R. Moldova, Lorenzo Tomassoni, a declarat că suportul financiar oferit de Italia va fi utilizat pe de o parte pentru compensarea facturilor pentru cei mai vulnerabili cetățeni și pe de altă parte va permite instalarea contoarelor inteligente pentru a ajuta familiile vulnerabile și instituțiile publice să eficientizeze consumul de energie. „În total, în 2022-2023, Italia a oferit sprijin în valoare de 43 mln de euro și 20 de tone de bunuri. Italia este mândră sa contribuie la reziliența sectorului energetic al Moldovei”, a afirmat Ambasadorul. Oficialul a adăugat că țara sa va mai oferi ulterior Republicii Moldova un alt sprijin în valoare de 10 mln de euro.

Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a punctat că o parte din banii acordați de Italia vor fi utilizați pentru finanțarea unui proiect pilot, ce prevede procurarea a peste 30 de mii de contoare inteligente, care vor permite consumatorilor inclusiv să beneficieze de tarife diferențiate la energia electrică.

O parte din suport este alocat pentru sprijinul cetățenilor aflați în vulnerabilitate energetică să facă față facturilor. O altă parte va fi investită în dezvoltare, în elemente care vor permite pe viitor să reducem povara pe consumator nu din contul prețurilor mai mici la energie, dar din contul eficienței și a posibilității de a integra mai multă energie regenerabilă în rețea. Este un sprijin simbolic, întrucât marchează sper eu o ieșire din criza de prețuri, deja prețurile încep a se reduce, deja intrăm într-o normalitate. Pe de o altă parte, marchează începutul investițiilor de viitor, începutul rezolvării fundamentale a problemei de vulnerabilitate energetică prin integrarea energiei regenerabile și creșterea eficienței consumului. Marcăm ieșirea din perioada de criză și începutul tranziției spre energie durabilă”, a conchis ministrul.

Reprezentanta rezidentă PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova, a menționat că Moldova s-a angajat să reducă vulnerabilitatea energetică. „Suportul oferit de Italia ne va permite să promovăm acest scop și să contribuim la reducerea riscurilor, diversificarea resurselor energetice și să facem acest lucru folosind cele mai eficiente tehnologii disponibile la nivel global”, a precizat Daniela Gasparikova.

În precedentul sezon rece, Guvernul de la Chișinău a acordat compensații pentru energie în sumă de 3,4 miliarde de lei (aproximativ 170 mln de euro).

RECENTE

Stocarea energiei, următorul boom energetic al Moldovei după fotovoltaice

După valul masiv de investiții în centrale fotovoltaice din ultimii ani, sectorul energetic al...

A fost publicat Draft-ul normativ de eficiență energetică

În consultare publică până pe 18 mai 2025 a fost plasat Draft-ul normativ de...

Hidroelectrica vrea să intre pe piața din Moldova prin achiziții de proiecte regenerabile și portofolii de furnizare

Din 5 mai 2025, Hidroelectrica are un Consiliu de Supraveghere complet reînnoit, condus de...

Energocom a cumpărat în aprilie energie electrică mai ieftină decât în primele trei luni ale anului

În luna aprilie 2025, SA Energocom a achiziționat circa 339 de mii MWh de...

SIMILARE

A fost publicat Draft-ul normativ de eficiență energetică

În consultare publică până pe 18 mai 2025 a fost plasat Draft-ul normativ de...

Hidroelectrica vrea să intre pe piața din Moldova prin achiziții de proiecte regenerabile și portofolii de furnizare

Din 5 mai 2025, Hidroelectrica are un Consiliu de Supraveghere complet reînnoit, condus de...

Energocom a cumpărat în aprilie energie electrică mai ieftină decât în primele trei luni ale anului

În luna aprilie 2025, SA Energocom a achiziționat circa 339 de mii MWh de...

Se cunosc membrii Comisiei care va gestiona proiectele din sandboxulu energetic

Guvernul a aprobat componența nominală a Comisiei pentru spații de testare inovativă în materie...

Al treilea gigant fotovoltaic așteaptă aprobarea Guvernului: 54 MW la Țambula

Ministerul Energiei a lansat consultarea publică pentru un proiect de Hotărâre de Guvern care...

NZEB 2030 intră în consultare publică: Guvernul vizează extinderea clădirilor ultra‑eficiente energetic în Moldova

Ministerul Energiei a lansat consultarea publică pentru Proiectul Hotărârii de Guvern privind aprobarea Planului...

Moldelectrica cere majorarea tarifului de transport la 30,72 bani/kWh

În cadrul consultării publice organizate de Autoritatea Națională de Reglementare în Energetică, Moldelectrica a...

Ministrul Energiei s-a întors de la Istanbul: Coridorul Vertical și parteneriatele regionale, în prim-plan

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a revenit recent din Turcia, unde a participat la Istanbul...

Ministerul Energiei pregătește noi modificări la HG 1037/2023 privind exproprierile pentru linia electrică Vulcănești–Chișinău

Ministerul Energiei a anunțat recent intenția de a modifica Hotărârea Guvernului nr. 1037/2023, care...