Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

Digitalizarea și liberalizarea pieței energetice: Lecții din experiența Estoniei pentru Moldova

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Secretarul de Stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan, și Gheorghe Virlan, consultant în Direcția Energie Electrică, au efectuat o vizită de studiu în Tallinn, între 16 și 20 septembrie, pentru a explora experiența Estoniei în digitalizarea sectorului energetic și liberalizarea pieței energiei electrice.

În timpul vizitei, Borosan, împreună cu reprezentanți ai ANRE, Moldelectrica, Premier Energy Distribution și Red Nord, au avut întâlniri cu oficiali ai instituțiilor de profil din Estonia. Aceștia au discutat cu reprezentanți ai Autorității Estone pentru Concurență, care contribuie la implementarea politicilor UE, și cu Ministerul Climei, responsabil de politicile energetice și de mediu. Delegația moldovenească a interacționat, de asemenea, cu Elering, operatorul de transport energetic, și Electrilevi, operatorul de distribuție din Estonia.

Delegația a avut ocazia de a discuta și cu companii din sectorul privat, cum ar fi Net Group, care se ocupă cu digitalizarea sectorului energetic, și Alexela Group, un furnizor de soluții de energie inteligentă.

Subiectele discutate au inclus modernizarea sectorului energetic din Moldova, dezvoltarea rețelelor inteligente, planificarea infrastructurii de transport și distribuție, securitatea cibernetică și integrarea surselor de energie regenerabilă.

RENERGY

Constantin Borosan a declarat că preluarea experienței Estoniei va accelera modernizarea sectorului energetic din Moldova. El a menționat că tranziția către o piață energetică liberalizată, susținută de rețele inteligente și soluții digitale, va contribui la modernizarea infrastructurii și la atingerea obiectivelor de neutralitate climatică.

RECENTE

Se instalează primele tronsoane de cabluri pe linia de 400 kV Vulcănești–Chișinău

Pe traseul noii linii electrice de 400 kV Vulcănești–Chișinău, cunoscută drept „Linia Independenței Energetice”,...

Ne împrumutăm de la BEI cu peste 100 de milioane pentru a moderniza sistemul de termoficare din Chișinău

BEI ne va împrumuta suma de 143,5 milioane EUR pentru modernizarea sistemului de termoficare...

Eoliene și stocare: Moldova lansează cea mai avansată licitație de până acum

După succesul primei licitații naționale din primăvara anului 2025 pentru proiecte regenerabile de capacitate...

Second major auction: Moldova opens tender for 105 MW wind and 246 MW BESS in autumn

Moldova is preparing for its second major renewable energy auction in autumn 2025, this...

SIMILARE

Se instalează primele tronsoane de cabluri pe linia de 400 kV Vulcănești–Chișinău

Pe traseul noii linii electrice de 400 kV Vulcănești–Chișinău, cunoscută drept „Linia Independenței Energetice”,...

Eoliene și stocare: Moldova lansează cea mai avansată licitație de până acum

După succesul primei licitații naționale din primăvara anului 2025 pentru proiecte regenerabile de capacitate...

O companie din grupul Simtel cumpără 1 TWh de energie verde prin PPA-uri pe termen lung

G-Energy Solutions, noua identitate comercială a GES Furnizare din cadrul grupului Simtel, anunță demararea...

BERD împrumută din nou Moldova: 400 milioane € pentru achiziții de energie din UE

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) acordă un nou împrumut de 400 de...

301 mii MWh într-o singură lună: radiografia achizițiilor Energocom din iunie

Avem cele mai recente cifre transmise de Energocom, iar radiografia lunii iunie conturează un...

Simtel va instala una dintre cele mai mari baterii de stocare din România – 98 MW în Caraș-Severin

Simtel Team S.A., integrator de soluții în energie regenerabilă și automatizări industriale, a semnat...

Premier Energy și FEE Nord cer micșorarea tarifelor de furnizare a energiei electrice

La 25-26 iunie 2025 cei doi furnizori care asigură serviciul universal și de ultimă...

Peste 100 MW revin în circuitul investițional după introducerea garanțiilor pentru racordare

Peste 109 MW de capacitate de rețea au fost recent eliberați pentru proiectele de...

Revenirea tranziției verzi după criza energetică: Regenerabilele furnizează 47 % din electricitatea UE în 2024

Datele preliminare publicate de Eurostat la 2 iulie 2025 confirmă că tranziţia energetică europeană...