Ministerul Energiei s-a întâlnit cu investitorii pentru prima rundă de consultări pe licitația de proiecte eoliene

Iată și prima întâlnire față în față între autorități și investitori pe tema noii licitații pentru proiectele eoliene cu stocare. Pe 17 noiembrie, la Ministerul Energiei au ajuns potențiali dezvoltatori și membrii Comisiei de licitație, care au trecut împreună prin documentația pregătită pentru acordarea statutului de „producător eligibil mare” proiectelor eoliene integrate cu baterii. 

Consultările au venit după ce, zilele trecute, ministerul a publicat setul de documente și calendarul licitației, iar sectorul a început deja să analizeze condițiile. Pe scurt, vorbim despre o putere totală de până la 170 MW pentru proiecte eoliene noi, care includ sisteme de stocare de cel puțin 44 MWh sau echivalentul a 0,25 MWh pentru fiecare MW instalat. Prețul fix garantat se va stabili prin competiție, cu un plafon maxim de 1,44 lei/kWh aprobat de ANRE. Depunerea ofertelor este estimată pentru martie 2026, iar evaluarea și desemnarea câștigătorilor sunt planificate pentru iunie 2026. 

Un element important pentru investitori ține de garanțiile financiare. Titularii avizelor de racordare care au deja statut de producător eligibil nu vor depune garanții de bună execuție pentru aceste avize, ceea ce reduce presiunea pe bugetele proiectelor și oferă ceva mai multă flexibilitate în structurarea investițiilor. 

În cadrul întâlnirii, echipa Ministerului Energiei a explicat din nou logica noii runde de licitații: statul mizează pe centrale noi din surse regenerabile, cu componentă de stocare, astfel încât energia produsă să se integreze mai ușor în sistem și să contribuie la echilibrarea rețelei. Bateriile pot acoperi atât servicii de sistem, cât și alte utilizări comerciale pe piața de energie, ceea ce deschide spațiu pentru modele de business mai diversificate. 

Discuțiile s-au concentrat pe clarificarea termenilor din documentație, pe modul de calcul al capacității de stocare, pe obligațiile viitorilor producători eligibili mari și pe pașii procedurali până la atribuirea contractelor. Reprezentanții ministerului au încurajat participanții să transmită în scris comentarii și propuneri de ajustare, astfel încât varianta finală a documentelor de licitație să țină cont de observațiile venite din piață. 

Ministerul vorbește despre un proces transparent, deschis tuturor părților interesate, și leagă această licitație de obiectivul național de cel puțin 30% energie din surse regenerabile până în 2030. Conform estimărilor incluse în materialele oficiale, licitațiile pentru producători eligibili mari pot ridica ponderea energiei verzi cu 5,8 puncte procentuale și pot reduce emisiile cu peste 1,4 milioane tone CO₂, echivalentul emisiilor anuale a circa 310.000 de autoturisme. 

Urmează perioada în care comentariile se adună, se sintetizează și, eventual, se regăsesc în forma finală a licitației programate pentru 2026, acolo unde regulile vor conta la fel de mult ca prețul oferit.

PARTENERI RENERGY.MD

Q Group Banner
spot_img
spot_img
spot_img

SIMILARE

Premier Energy și FEE Nord rămân fără 33 de milioane lei după ce ANRE le-a respins cheltuielile nejustificate din costurile de furnizare pentru 2026

33 de milioane lei tăiate de ANRE din costurile de furnizare Premier Energy și FEE Nord — creanțe, tichete de masă, formare: respinse integral

Ministerul Energiei: importatorii vor trebui să aducă echipamente eficiente și verificabile tehnic, nu doar ieftine

Ministerul Energiei pregătește reguli noi pentru uscătoare, ventilatoare, standby și încălzitoare: importuri eficiente, verificabile

Vadul lui Vodă intră în liga mare a proiectelor fotovoltaice din Moldova: se construiesc 30MW solar cu 60MWh stocare

Ministerul Energiei a lansat autorizarea unui parc solar de 30 MW cu baterii de 60 MWh la Vadul lui Vodă

Green Energy Expo & Romenvirotec a deschis înscrierile pentru expozanții ediției 2027

Green Energy Expo & Romenvirotec a deschis perioada de înscriere pentru expozanții ediției 2027,...

Ucraina scumpește accesul la rețeaua electrică: tariful de transport urcă cu peste 21%

ANRE-ul ucrainean NКREKP, a aprobat la nivel de proiect majorarea tarifelor „Ukrenergo” pentru transportul...

Alexandru Ursu: Regenerabilele au nevoie de reguli de piață, nu doar de capacități noi

Piața regenerabilelor trece într-o etapă de calibrare sistemică, în care regulile, stocarea și tranzacționarea decid ritmul investițiilor

Moldova are bani pentru renovare energetică. Îi lipsesc constructorii care să-i cheltuiască

Republica Moldova dispune de resurse pentru renovare energetică, însă sectorul construcțiilor nu le poate absorbi. Forumul CNED a pus diagnosticul

IMM-urile din Moldova vor putea produce și consuma energie verde în comun — un mecanism încă netestat în țară

Trei comunități-pilot din agroalimentar și retail vor primi vouchere de până la 20.000 € prin proiectul european REC4SMEs, coordonat de ODA

GreenGrid: 50.000 de euro pentru IMM-uri gata să testeze tehnologii în energie și cleantech

IMM-urile cu soluții mature în energie și cleantech pot primi 50.000 € prin GreenGrid Growth Box pentru testare în teren