Sustain Ability, evenimentul Progresiv dedicat sustenabilității, revine cu o nouă ediție pe 26 februarie 2026

Sustain Ability, evenimentul Progresiv dedicat integral sustenabilității, revine cu cea de-a patra ediție sub tema From Insight to Impact. Cum pot deveni datele o fundație solidă pentru dezvoltarea sustenabilă a unui business și cum poți să crești profitabilitatea având o strategie bazată pe impact redus asupra mediului sunt întrebări la care vom afla răspunsul pe 26 februarie, în cadrul conferinței Sustain Ability.

Vom dezbate provocările pe care companiile le au de înfruntat pentru a face tranziția către o activitate cu impact redus asupra mediului din moment ce integrarea principiilor economiei circulare în afaceri a pierdut din avânt nu doar în România, ci și la nivel global. Mai mult, 2026 vine cu o serie de provocări la nivelul companiilor din România, pe listă fiind și regulamentul european privind ambalajele și deșeurile de ambalaje – PPWR. Discutăm în cadrul Sustain Ability despre detaliile acestui regulament, care sunt implicațiile la nivelul businessurilor și cum pot jucătorii de pe piața locală să se alinieze noilor cerințe.

În cadrul evenimentului vom discuta și despre risipa alimentară, cum poate fi limitată și, totodată, cum arată economia circulară în retail. Nu în ultimul rând, aducem pe scenă informații relevante privind finanțarea proiectelor sustenabile și modul în care acestea pot impacta pozitiv performanța financiară a companiilor din peisajul local.

Printre speakerii care vor urca pe scena Sustain Ability pe 26 februarie 2026, la Novotel Bucharest City Centre, se numără:

• Oana Groșanu– Director Executiv al Ambasadei Sustenabilității în România

• Tulia Cășvean – Director Comunicare Corporativă, Marketing și PR Transavia

• Radu Șova – Country Manager Southern Europe, FRoSTA AG

• Indra Mihăilă – Corporate Affairs Manager PepsiCo East Balkans

• Simona Fîrtat – Corporate Affairs & Engagement Director L’Oréal România

• Luka Zivkovic – Director General al Bonapp, parte din Munch

• Mihaela Chifor – Marketing Manager Rottaprint

• Luminița Roșca – Director General Stratos

• Antonia Stănică – Client Service Director AHA Moments

• Mihaela Alexandru – Managing Partner ToKnow

• Ionuț Jan Anghela – Solutions Manager C&I & Utility SolaX Power România

 

Actualizările privind speakerii care se alătură evenimentului pot fi văzute AICI.

Până pe 6 februarie 2026, conferința Sustain Ability propune o ofertă specială pentru participanții care vor să se înregistreze la eveniment, tariful fiind de 105 euro + TVA. Mai mult, pe lângă oferta de early bird, punem la dispoziția companiilor reduceri de grup: 10% pentru mai mult de trei participanți și 15% pentru mai mult de cinci bilete cumpărate. 

Toate detaliile despre eveniment și modalitățile prin care vă puteți rezerva locul la conferință, le găsiți pe website-ul dedicat: www.sustain-ability.ro.

Lansat pe piață în mai 1999, Progresiv a avut încă de la început ca obiectiv principal facilitarea comunicării și a parteneriatelor între retaileri și furnizorii de bunuri de larg consum, precum și evidențierea trendurilor de business din retail & FMCG.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

CNED pune online harta completă a capacităților de energie regenerabilă

Centrul Național pentru Energie Durabilă a lansat o platformă digitală interactivă pentru monitorizarea și...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

SIMILARE

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Carolina Novac pentru PV Magazine: Energia solară intră în prima linie a securității energetice

Din interviul pentru PV Magazine se vede că, pentru Carolina Novac, discuția despre fotovoltaice...

Premier Energy Distribution: Smart City începe cu rețeaua și regulile tehnice

În perioada 2–5 aprilie, MOLDENERGY a adus la Moldexpo nu doar componenta clasică de...

Position Paper: EBA spune că legea regenerabilelor ratează problema reală și nu produce investiții

EBA Moldova a publicat un position paper și l-a transmis Ministerului Energiei în cadrul...

România produce mai mult decât consumă și exportă masiv energie

În România, consumul de energie electrică preluat din rețea a coborât duminică, 5 aprilie,...

423 MW pentru o licitație de 170 MW: interes puternic la oferta pentru eolian cu baterii

Licitația pentru 170 MW de capacități eoliene, însoțite de o componentă obligatorie de 44...

De la 600MW în 2024 la peste 1GW în 2026: Green energy Made in Moldova

Depășirea pragului de 1 GW la capacitatea instalată din surse regenerabile vine după cel...