Logo and Ticker
CHISINAU 18/05/2025 22:56
spot_imgspot_img

Un alt stadion european cu acoperiș fotovoltaic: Ernst Happel din Viena produce 3,8 GWh pe an

SURSĂkrone.at

Ernst Happel Stadion din Viena, cel mai mare stadion al Austriei, a terminat recent instalarea unui sistem fotovoltaic impresionant. Cu peste 9.300 de panouri fotovoltaice, această instalație este capabilă să genereze anual 3,8 GWh de energie electrică, suficient pentru a alimenta aproximativ 1.100 de gospodării locale. Lucrările de instalare au avut loc între sfârșitul lunii noiembrie 2024 și începutul lunii martie 2025, iar integrarea completă în rețeaua electrică a stadionului este planificată să fie finalizată până la sfârșitul anului 2025.

De exemplu, Signal Iduna Park din Dortmund, Germania, a anunțat recent un parteneriat cu compania energetică RWE pentru a instala peste 9.500 de panouri solare pe acoperișul stadionului, cu o capacitate totală de peste 4,2 MWp. Acest sistem va include și o unitate de stocare a energiei de 3,4 MWh, având ca obiectiv acoperirea integrală a consumului energetic al meciurilor de acasă ale echipei Borussia Dortmund.

Comparativ, proiectul de la Ernst Happel Stadion nu menționează integrarea unui sistem de stocare a energiei, însă capacitatea sa anuală de producție de 3,8 GWh este semnificativă și contribuie la obiectivul Vienei de a deveni un oraș neutru din punct de vedere climatic până în 2040. Atât în Viena, cât și în Dortmund, aceste proiecte demonstrează angajamentul marilor arene sportive de a adopta tehnologii verzi și de a contribui activ la protecția mediului.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

ȘTIRI RECENTE

Energy Community și IEA accelerează integrarea energiei regenerabile în Parteneriatul Estic

Moldova începe, în sfârșit, să apară în discuțiile serioase despre energie nu doar ca...

Energy Week Black Sea 2026 to bring together the region’s clean energy leaders in Bucharest

The 6th edition of Energy Week Black Sea 2026, the leading renewables event in the...

Simtel trece de 60 de milioane de euro venituri

Simtel, grupul românesc de inginerie și tehnologie listat la Bursa de Valori București, a...

Sergiu Carmanschi este noul director general Moldelectrica: istoricul lui, de la relee de protecție la vârful sistemului energetic

Moldelectrica are oficial un nou director general. Numele lui este Sergiu Carmanschi, iar pentru...

SIMILARE

A fost prezentat primul proiect V2G din Moldova: mașina electrică susține rețeaua

Proiectul de Hotărâre a Guvernului prin care se aprobă testarea inovativă „Vehicul spre rețea:...

„Giganții Energiei” din Austria: Stâlpi electrici în formă de animale – un concept premiat, dar încă neconstruit

Ce-ar fi dacă stâlpii de înaltă tensiune nu ar mai fi doar structuri metalice...

Decomisionare fără surprize: Ministerul Energiei propune metodologia pentru centralele fotovoltaice

Mai devreme sau mai târziu, sutele de parcuri fotovoltaice din Moldova își vor încheia...

Cum poate Wi-Fi-ul deveni senzor termic: soluția pasivă pentru siguranța bateriilor

În spatele ușii metalice a unui dulap de baterii totul pare liniștit. Niciun miros,...

Bucharest Energy Storage 2025 – eveniment despre stocarea energiei pentru competitivitate și echilibrarea pieței

Pe 25 noiembrie, în București, la Pullman Bucharest World Trade Center, va avea loc...

BERD deschide linia de 40 mil. € pentru modernizarea locuințelor, cu granturi până la 35%

BERD lansează în Republica Moldova un program de finanțare de 40 milioane euro destinat...

Comisia Europeană anunță finaliștii iCapital 2026

Comisia Europeană a anunțat finaliștii pentru „European Capital of Innovation 2026”. Trei orașe joacă...

La Strășeni se investesc 20 mil. € pentru prima fabrică de echipamente EV din Moldova

La Moldova Business Week 2025 a apărut un proiect industrial care poate repoziționa Strășeni...

În Iași a ajuns primul autobuz pe hidrogen din România

Iașiul a găzduit zilele trecute o prezentare care schimbă tonul discuției despre transportul urban:...