Energocom cumpără 30MW de energie electrică în regim bandă de la OMV Petrom România pentru ianuarie 2025

SURSĂENERGOCOM

Energocom a semnat un contract de achiziție a energiei electrice cu OMV Petrom România pentru o capacitate constantă de 30 MW, furnizată în regim bandă (24/7), valabilă în perioada 10-31 ianuarie.

Conform prevederilor contractuale, prețul convenit nu poate fi divulgat la acest moment. Totuși, surse din cadrul companiei menționează că acesta este inferior ofertelor actuale de pe piață. În perioada următoare, se anticipează o volatilitate a prețurilor energiei, determinată de reluarea activităților economice care vor genera o creștere a consumului, atât în România, cât și în Republica Moldova.

Contractul cu OMV Petrom va contribui la diminuarea cantității de energie achiziționată pe platformele bursiere, recunoscute pentru fluctuațiile semnificative de preț.

În contextul crizei energetice din octombrie-decembrie 2022, provocată de sistarea livrărilor de energie de către Centrala de la Cuciurgan, Energocom a apelat la sursele OMV Petrom. Compania, care operează Centrala Termoelectrică de la Brazi, utilizează gaze naturale pentru producerea energiei electrice, demonstrând capacitatea de a răspunde nevoilor pieței energetice din Republica Moldova.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

Energocom a cumpărat mai puțină energie în februarie și la un preț mai mic decât în ianuarie

Cele mai recente date publicate de Energocom arată că, în februarie 2026, compania a...

Peste 22 MW ies din schema pentru producători eligibili mici după abateri constatate de ANRE

ANRE a anulat statutul de producător eligibil mic pentru 13 titulari de proiecte regenerabile...

SIMILARE

Moldova discută cu investitori greci proiecte în energie, rețele și stocare

Moldova și Grecia au deschis o discuție aplicată despre investiții și proiecte energetice, cu...

Mâine la Bucureşti începe GREEN ENERGY EXPO & ROMENVIROTEC 2026

De mâine, începe GREEN ENERGY EXPO & ROMENVIROTEC, cel mai important eveniment dedicat comunităților...

Moldelectrica a stabilit câștigătorii licitației pentru capacități de echilibrare

Moldelectrica a stabilit câștigătorii licitației pentru achiziția capacităților de echilibrare, însă nu a făcut...

Premier Energy Distribution raportează valori ridicate ale consumului în primele luni din 2026

Consumul de energie electrică a crescut foarte tare la începutul anului 2026 în rețelele...

Fostul șef de la Moldelectrica, Sergiu Aparatu, preia conducerea unei noi asociații pentru protecția consumatorilor de energie

Sergiu Aparatu, fost director Moldelectrica, a preluat funcția de președinte al Asociației Obștești „Abilitarea...

ANRE a aprobat tarifele 2026 pentru energia din surse regenerabile

Pe 19 februarie am scris că ANRE pregătește actualizarea pentru 2026 a tarifelor și...

Fico cere stoparea livrărilor de urgență către Ucraina. Kievul spune că sistemul nu este afectat, iar importurile comerciale continuă

Premierul slovac Robert Fico a anunțat că Slovacia nu va mai acorda Ucrainei ajutor...