Republica Moldova la Dialogul de Tranziție Energetică de la Berlin: Strategii pentru digitalizare și securitate energetică

Secretarul de stat al Ministerului Energiei, Cristina Pereteatcu, a participat la cea de-a 11-a ediție a Dialogului de Tranziție Energetică de la Berlin (BETD), eveniment de referință dedicat tranziției energetice și promovării economiei verzi. Organizat de Federația Germană pentru Energie Regenerabilă (BEE), Asociația Solară Germană (BSW), Agenția Germană pentru Energie (DENA) și SRL Eclareon, BETD a abordat subiecte precum atragerea finanțării pentru tranziția energetică, parteneriate internaționale și strategii pentru atingerea obiectivelor climatice globale, inclusiv eliminarea treptată a combustibililor fosili.

În marja evenimentului, Cristina Pereteatcu s-a întâlnit cu ministrul Energiei din Lituania, Žygimantas Vaičiūnas, pentru a discuta despre bunele practici și soluții în domeniul securității cibernetice pentru protejarea infrastructurilor critice, în contextul digitalizării sectorului energetic. De asemenea, au abordat experiența Lituaniei în implementarea contorizării inteligente, țara având un progres considerabil în acest domeniu, și au explorat potențiale proiecte comune de eficiență energetică, inclusiv în clădiri publice.

Experiența acumulată a autorităților Lituaniei în digitalizarea sectorului energetic și implementarea contoarelor inteligente ar fi valoroasă pentru Republica Moldova. Este esențial ca infrastructura noastră energetică să fie modernizată pentru a spori eficiența și a reduce pierderile de energie”, a subliniat Cristina Pereteatcu.

RENERGY

În cadrul discuțiilor cu vice-ministrul pentru digitalizare și inovare al Kazahstanului, Ilyas Bakytzhan, Cristina Pereteatcu a prezentat progresul realizat în implementarea Mecanismului Sandbox pentru stimularea inovației în sectorul energetic din Republica Moldova. Acest mecanism, aprobat de Guvernul Republicii Moldova, reprezintă un cadru reglementar inovator ce permite testarea soluțiilor energetice într-un mediu controlat.

„Mecanismul Sandbox este o inițiativă crucială pentru dezvoltarea soluțiilor inovative în sectorul energetic. Într-un context în care aproape toată energia consumată în Republica Moldova este importată, dezvoltarea de soluții locale este esențială pentru creșterea independenței energetice și pentru atragerea de investiții”, a declarat Cristina Pereteatcu.

RENERGY

De asemenea, secretara de stat a menționat că Ministerul Energiei pregătește lansarea Strategiei de Transformare Digitală a sectorului energetic din Republica Moldova, care va viza modernizarea infrastructurii energetice, implementarea contoarelor inteligente și consolidarea securității cibernetice, având ca obiectiv alinierea sectorului energetic al Republicii Moldova la standardele europene.

Participarea la BETD și întâlnirile bilaterale subliniază angajamentul Republicii Moldova de a adopta practici internaționale în tranziția energetică și de a dezvolta soluții inovatoare pentru a asigura un sector energetic modern și eficient.

Q Group Banner
spot_imgspot_img
spot_img
Q Group Banner

ȘTIRI RECENTE

O nouă lege pentru orașe – o nouă logică de mobilitate urbană pentru Chișinău și Bălți

La Guvern se discută despre o lege nouă care poate schimba destul de mult...

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

Energy Transition Summit: East Med & Southeast Europe va avea loc la Atena; participă și ministrul Energiei Dorin Junghietu

Pe 13 și 14 mai 2026, Financial Times, prin FT Live, împreună cu Kathimerini,...

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

SIMILARE

ANRE umblă în Codul rețelelor de gaze naturale: acestea pot tranzita Moldova fără să intre în piață

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un set de modificări la Codul...

Sergiu Tofilat: Jumătate dintre producătorii de energie regenerabilă riscă falimentul

Acest material reprezintă o preluare și o analiză a unei opinii publice. Punctele de...

FEE Nord cere aprobarea costurilor de bază pentru 2026, estimate la peste 77 mil. lei

S.A. „Furnizarea Energiei Electrice Nord” a cerut Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică să...

ANRE începe reglementarea partajării energiei electrice: un nou model în care consumatorii pot împărți curentul produs local

ANRE a deschis procedura prin care va elabora condițiile de participare la partajarea energiei...

Carolina Novac pentru PV Magazine: Energia solară intră în prima linie a securității energetice

Din interviul pentru PV Magazine se vede că, pentru Carolina Novac, discuția despre fotovoltaice...

Premier Energy Distribution: Smart City începe cu rețeaua și regulile tehnice

În perioada 2–5 aprilie, MOLDENERGY a adus la Moldexpo nu doar componenta clasică de...

Position Paper: EBA spune că legea regenerabilelor ratează problema reală și nu produce investiții

EBA Moldova a publicat un position paper și l-a transmis Ministerului Energiei în cadrul...

423 MW pentru o licitație de 170 MW: interes puternic la oferta pentru eolian cu baterii

Licitația pentru 170 MW de capacități eoliene, însoțite de o componentă obligatorie de 44...

De la 600MW în 2024 la peste 1GW în 2026: Green energy Made in Moldova

Depășirea pragului de 1 GW la capacitatea instalată din surse regenerabile vine după cel...